Partnerzy serwisu:

Nieformalne rozmowy o nowej perspektywie. Drogi i kolej wśród priorytetów

inf.pras. 04.04.2019

Nieformalne rozmowy o nowej perspektywie. Drogi i kolej wśród priorytetów
fot. ROmas (2)
Co nas czeka w nowej perspektywie finansowej UE po 2020 roku? Jakie będą jej cele i priorytety inwestycyjne? Tego dotyczą nieformalne rozmowy między przedstawicielami Komisji Europejskiej a Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, które rozpoczęły się 3 kwietnia. W ich inauguracji uczestniczył minister Jerzy Kwieciński.
– Zapewnienie jak najlepszych warunków dla polityki spójności, czyli najważniejszej polityki inwestycyjnej UE, to kluczowa sprawa. W nieformalnym dialogu z Komisją Europejską chcemy wstępnie omówić zasady programowania funduszy, żeby późniejsze negocjacje poszły sprawniej – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Rozpoczęty nieformalny dialog służy m.in. przedstawieniu potrzeb inwestycyjnych Polski. Takimi są np. inwestycje w zakresie transportu – połączenia drogowe i kolejowe i szeroko pojętej infrastruktury. Priorytetem jest także wzmocnienie potencjału innowacyjnego polskich przedsiębiorstw, zarówno dużych, jak i małych, średnich oraz start-upów, a także współpracy między nimi. Polska chce wspierać obszary zmarginalizowane oraz inwestować w rozwój kapitału ludzkiego, w tym działania zwiększające dostępność w różnych obszarach, opisanych w programie Dostępność Plus.

Komisja Europejska na podstawie własnych obserwacji i analiz określiła priorytety inwestycyjne dla Polski po 2020 roku, jednak potrzebna jest dalsza dyskusja, ponieważ nie wszystkie pokrywają się z najważniejszymi wnioskami Polski. Chodzi m.in. o możliwość finansowania komercjalizacji wyników badań B+R, finansowanie inwestycji w obszarze gazu czy infrastruktury zwiększającej systemy bezpieczeństwa w portach lotniczych.

Startujące rozmowy będziemy prowadzić równolegle do prac na forum UE. W tamtych chodzi głównie o kształt rozporządzeń, w których zawarte będzie otoczenie prawne dotyczące nowego okresu programowania. Jak podkreślił minister Kwieciński, stronie polskiej zależy na czasie, żeby wynegocjowanie zakresu wsparcia z funduszy nowej perspektywy zakończyło się przed jej rozpoczęciem. Komisja Europejska chce zamknąć rokowania techniczne do czerwca tego roku, tak by jeszcze w tym roku, obok ram prawnych uzgodnić także finansowe.

– Uczestniczymy w rozmowach bilateralnych na temat kolejnych ram finansowych. Jesteśmy także obecni podczas dyskusji na większych forach – wszystko po to, aby możliwie sprawnie dokonać najważniejszych ustaleń i wynegocjować jak najlepsze warunki dla Polski. Jednak scenariusz Komisji wydaje się być zbyt optymistyczny, bo wciąż ścierają się różne interesy państw członkowskich – uważa minister.

Wstępne rozmowy prowadzone między Polską a przedstawicielami Komisji Europejskiej, oprócz omówienia wniosków z działań w ramach dotychczasowej perspektywy, dotyczą zasad programowania funduszy polityki spójności. Chcemy doprowadzić do ustalenia naszych celów inwestycyjnych, co ma przyspieszyć późniejsze oficjalne rokowania. Strony mają przedyskutować również podstawowe warunki, które Polska musi spełnić w celu uruchomienia budżetu na nową perspektywę.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony