Partnerzy serwisu:

Niemcy dają „zielone światło” dla budowy tunelu pod cieśniną Fehmarn

Leonard Dolecki 02.01.2019

Niemcy dają „zielone światło” dla budowy tunelu pod cieśniną Fehmarn
fot. femern.com
Resort transportu niemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn wydał pozwolenie na budowę tunelu drogowo-kolejowego łączącego Niemcy i Danię. Nowa przeprawa ma przebiegać pod cieśniną Fehmarn i mieć długość ok. 18 km.
Koszt budowy kolejowo-drogowej przeprawy ma sięgnąć kwoty 8 mld euro. Inwestorem jest spółka Femern A/S, która o zgodę na budowę wystąpiła w 2013 roku. Zwolennikiem budowy infrastruktury jest strona duńska. Wątpliwości pojawiły się jednak po stronie niemieckiej.

Informacja o zgodzie ze strony kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn pojawiła się 28 grudnia 2018 roku. Od tego czasu spółka Femern A/S ma 14 dni na sprawdzenie zatwierdzenia przed jego podpisaniem.

Inwestycja otrzymała „zielone światło” mimo sprzeciwów ekologów. Decyzja władz Szlezwika-Holsztynu może zostać zaskarżona do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Jak podaje PAP – w takim przypadku rozpoczęcie budowy musiałoby poczekać do czasu ogłoszenia wyroku, co nastąpiłoby zapewne po dwóch latach. Jednak zdaniem dyrektora projektowego Femern A/S Clausa Dynesena, niemiecki Trybunał będzie miał wpływ tylko na termin rozpoczęcia prac budowlanych.

Nowy tunel pod cieśniną Fehmarn między niemiecką wyspą Fehmarn a duńską wyspą Lolland ma zawierać drogę o dwóch pasach ruchu w każdą stronę oraz dwutorową linię kolejową (po jednym torze w każdą stronę). Będzie on częścią europejskiej sieci transportowej TEN-T. Dzięki inwestycji czas podróży na tej trasie skróci się z 45 minut (średni czas oczekiwania na prom), do ok. 10 minut – samochodem, lub 7 minut – pociągiem.

Konstrukcja ma mieć ok. 42 metry szerokości i 18 kilometrów długości, z czego 17,6 kilometra ma przebiegać pod wodą. Tunel ma znajdować się ok. 40 metrów pod poziomem morza co oznacza, że będzie to jedna z najgłębiej położonych przepraw tego typu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony