Partner serwisu

Niemcy. Rosja największym partnerem dla niemieckich portów morskich w 2021 roku

Przemysław Farsewicz 14.03.2022

Niemcy. Rosja największym partnerem dla niemieckich portów morskich w 2021 roku
fot. pixabay
Sankcje wobec Rosji mogą mieć duży wpływ na ruch morski w Niemczech. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), od stycznia do listopada 2021 r. najważniejszym partnerem handlowym niemieckich portów morskich była Federacja Rosyjska z wynikiem około 24,1 mln przeładowanych ton. Kolejne miejsca zajęły Szwecja (23,7 mln ton) i Chińska Republika Ludowa (20,2 mln ton).
Od stycznia do listopada 2021 r. w niemieckich portach morskich w ruchu towarowym przeładowano łącznie 265,3 mln ton. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku 2020, który był silnie naznaczony skutkami pandemii, jest to wzrost o 5,2 proc.

Paliwa kopalne (zwłaszcza węgiel i ropa naftowa) są ważnym towarem handlowym dla niemieckich portów morskich. W okresie od stycznia do listopada 2021 roku do niemieckich portów wpłynęło łącznie około 28,6 mln ton tych kopalnych nośników energii, z czego 31 proc. stanowił węgiel, a 68,3 proc. ropa naftowa. Ponad jedna trzecia (37,7 proc.) tej ilości pochodziła z Federacji Rosyjskiej, która z wynikiem 10,8 mln ton zajęła pierwsze miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych dla nośników energii kopalnej w niemieckich portach morskich. Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone z 4,8 mln ton oraz Wielka Brytania z 3,1 mln ton.

Nieco poniżej 90% przeładunków towarów z/do Rosji przypada na import towarów.

W handlu morskim Niemiec z Federacją Rosyjską największy udział w obrotach towarowych ma import towarów - 89,2 proc. (21,5 mln ton). Poza paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel i ropa naftowa (10,8 mln ton), z Federacji Rosyjskiej sprowadzano głównie koks i produkty naftowe (5,4 mln ton). W okresie od stycznia do listopada 2021 roku z niemieckich portów morskich do Federacji Rosyjskiej dostarczono około 2,6 mln ton towarów. W porównaniu z rokiem poprzednim jest to spadek o 10 proc.

70 proc. przeładowanych towarów z Ukrainy to produkty rolnicze

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego odnoszą się także do Ukrainy. Wolumen przeładunków w niemieckich portach towarów z Ukrainy od do listopada 2021 r. wyniósł około 636 tys. ton. Tym samym wynik był o 4,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ponad 70 proc. towarów odbieranych w Niemczech stanowiły produkty rolne, jak np. zboża, i leśne oraz produkty pochodzące z rybołówstwa. Nie bez powodu Ukraina nazywana jest spichlerzem Europy. Resztę wolumenu stanowiły rudy, kamienie oraz ziemia z udziałem 20,7 proc.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony