Partnerzy serwisu:

NIK daje zielone światło dla mechanizmów waloryzacyjnych w kontraktach budowlanych

Elżbieta Pałys 22.11.2018

NIK daje zielone światło dla mechanizmów waloryzacyjnych w kontraktach budowlanych
fot. LD
– Upominamy się o wprowadzenie mechanizmów, które zabezpieczą wzrosty cen i spadki rentowności kontraktów – powiedział Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli podczas konferencji poświęconej problemom branży budowlanej zorganizowanej z inicjatywy instytucji kontrolnej.
Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że nie bez powodu to NIK występuje z taką inicjatywą. Jak powiedział, urzędnicy często bronią się przed podejmowaniem decyzji, tłumacząc to obawami przed kontrolą NIK. – Jak widzicie, NIK występuje o takie rozwiązanie – powiedział.

Kwiatkowski zaznaczał, że mamy do wykorzystania ogromne pieniądze na inwestycje infrastrukturalne i ambitne cele w zakresie ważnych inwestycji do zrealizowania w określonym czasie. – Nie będzie to możliwe bez zdrowej, niezachwianej kondycji branży budowlanej. Poważne problemy rynku budowlanego mogą zakłócić realizację tego programu – stwierdził Krzysztof Kwiatkowski.

Nawiązał do kontroli NIK, której wyniki opublikowano wiosną tego roku. Pokazała ona problemy, jakie miały miejsce w okresie realizacji inwestycji na Euro 2012. Wówczas przy ogromnych nakładach na inwestycje, firmy miały ogromne problemy z utrzymaniem płynności finansowej, a wiele z nich upadło. Dziś jest realne zagrożenie powtórki tego problemu.

Najważniejsze problemy to kumulacja inwestycji, a co za tym idzie wzrost cen materiałów, a do tego brak klauzul waloryzacyjnych pozwalających reagować na zmiany zachodzące na rynku. W pierwszym półroczu 2018 roku, mimo bardzo dobrej koniunktury na rynku, dochodzi do upadłości firm. Powszechnym zjawiskiem są unieważnienia przetargów z powodu przekroczenia budżetów zamawiającego oraz rezygnacje firm z podpisywania umów. – Przy tym brakuje rąk do pracy, a po 1 stycznia sytuacja ta jeszcze się pogorszy – powiedział szef NIK. Chodzi o otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników z Ukrainy, którzy dziś w istotnym stopniu wyrównują braki na rynku budowlanym w Polsce.

– Trzeba wypracować mechanizmy, które umożliwią instytucjom Skarbu Państwa reagowanie tam, gdzie to jest potrzebne – stwierdził prezes NIK.

W konferencji zorganizowanej przez NIK uczestniczyli przedstawiciele organizacji branżowych, firm wykonawczych oraz instytucji publicznych,w tym zamawiających, a także Prokuratorii Generalnej czy głównego Urzędu Statystycznego. 

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że wypracowanie klauzul waloryzacyjnych jest sprawą pilną. Przedstawiciele wykonawców apelowali także m.in. o obligatoryjne wprowadzanie zaliczek na kontraktach, zwłaszcza samorządowych. Jedna płatność na koniec zadania stawia w bardzo trudnej sytuacji zwłaszcza małych wykonawców, którzy nie są w stanie kredytować inwestycji przez czas jej trwania.       

– NIK jako organ kontrolny upomina się o klauzule waloryzacyjne – podkreślił podsumowując spotkanie prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. – Stanowisko NIK-u będziemy promować w kontaktach z jednostkami samorządowymi – zapowiedział. – Będziemy także mówić samorządom, że w ich interesie jest zaliczkowanie robót – dodał.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony