Partnerzy serwisu:

NIK i Bank Światowy będą współpracować na rzecz BRD

Edyta Wsół 03.12.2014

NIK i Bank Światowy będą współpracować na rzecz BRD
fot. CMSeter, sxc.hu
Najwyższa Izba Kontroli z Bankiem Światowym zamierzają współpracować w kwestiach podnoszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Obie instytucje za kluczowe uznają zidentyfikowanie jednego ośrodka odpowiedzialnego za całość przedsięwzięć związanych z BRD oraz postulują inwestowanie w poprawę infrastruktury drogowej.
Ekspert Banku Światowego ds. międzynarodowego bezpieczeństwa drogowego, Soames Job, wskazuje Szwecję jako dobry przykład dla Polski. Szwedzi budują drogi w systemie 2+1, który polega na zastosowaniu naprzemiennie dwóch pasów w jednym kierunku i jednego w przeciwnym. Ułatwia on bezpieczne wyprzedzanie na trasach jednojezdniowych.

Trasy przekroju 2+1 powstawały często w wyniku przebudowy dróg czteropasmowych, na których eliminowano jeden pas ruchu. Pasy prowadzące w jednym kierunku są oddzielone od tych, po których pojazdy poruszają się w przeciwną stronę. Od 1990 roku w Szwecji przebudowano w ten sposób 2200 km dróg.

Poza przebudową dróg do przekroju 2+1, zaostrzono limity prędkości i położono nacisk na ich przestrzeganie. W efekcie na drogach z naprzemiennym dodatkowym pasem do wyprzedzania, śmiertelność w wypadkach spadła o ponad 90%.

Z kolei Radosław Czapski, koordynator Banku Światowego ds. transportu i infrastruktury zwrócił uwagę na potrzebę stworzenie jednego organu kontrolującego, którego zadaniem będzie monitorowanie, planowanie, weryfikowanie i pilnowanie realizacji wszelkich działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu – dzięki temu państwo nie będzie trwoniło pieniędzy i czasu na niepotrzebne inwestycje – zaznacza.

Wnioski i rekomendacje BŚ orz NIK są podobne i obie instytucje chcą współpracować przy ich promowaniu. – Łatwiej będzie nam przekonać decydentów w Polsce do niezbędnych zmian, kiedy będziemy mówili jednym głosem – zauważył podczas spotkania z przedstawicielami Banku prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Reprezentująca w naszym kraju BŚ Marina Wes zaprosiła na początek ekspertów z Najwyższej Izby Kontroli do udziału w spotkaniach dotyczących podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na drogach. Eksperci Banku wezmą z kolei udział w planowanym przez NIK panelu ekspertów, który poprzedzi kontrolę zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Obie instytucje chcą też współpracować przy projektach edukacyjnych dla użytkowników i zarządców dróg.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony