Partnerzy serwisu:

NIK oceni wybór nowego systemu poboru opłat. Co jeszcze do kontroli?

Elżbieta Pałys 04.01.2021

NIK oceni wybór nowego systemu poboru opłat. Co jeszcze do kontroli?
fot. Pixabay
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła plan kontroli na rok 2021. Wśród tematów, którym przyjrzą się inspektorzy jest m.in. wdrażanie nowego krajowego systemu poboru opłat drogowych. NIK będzie także sprawdzać zarządców infrastruktury drogowej w miastach i porty morskie. Zajmie się także tematami kolejowymi.
Czy działania organów administracji rządowej doprowadziły do wybrania optymalnej koncepcji funkcjonowania nowego krajowego systemu poboru opłat drogowych oraz do terminowego i rzetelnego wdrożenia tego systemu – to jedno z pytań, które w tym roku zada Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola w tym obszarze została zaplanowana na drugie półrocze.

W sumie NIK zaplanował 103 tematy, którym przyjrzy się w tym roku. Część z nich dotyczy spraw związanych z przeciwdziałaniem pandemii.

W obszarze infrastruktury, pod lupę będą wzięte inwestycje w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Inspektorzy będą badać czy spółki zarządzające portami w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe w obszarze działalności inwestycyjnej oraz administracyjnej i zarządczej. Sprawdzą także czy minister odpowiadający za gospodarkę morską rzetelnie wykonywał prawa właścicielskie w odniesieniu do tych podmiotów.

Kontroli będzie poddany także program inwestycji dworcowych. Celem kontroli jest odpowiedź na pytanie czy inwestycje są realizowane prawidłowo i czy pozwalają na osiągnięcie założonych celów. Ta kontrola będzie prowadzona w IV kwartale.

W obszarze kolei planowana jest także kontrola samorządu województwa dolnośląskiego. Chodzi o sprawdzenie jak działania związane z przywracaniem połączeń kolejowych wpłynęły na poprawę, rozwój i funkcjonowanie transportu kolejowego.

NIK skontroluje także zarządców infrastruktury drogowej. Będzie badać czy rzetelnie i efektywnie zarządzali pasem drogowym. Izba podda także kontroli sprawę należności w związku ze zniszczeniami infrastruktury drogowej – sprawdzi czy jednostki samorządowe w sposób właściwy dochodziły należnych kwot.

Innym tematem zaplanowanym na 2021 rok jest system szkolenia kandydatów na kierowców. NIK chce wiedzieć czy obowiązujące regulacje prawne oraz działania organów administracji publicznej zapewniały przygotowanie kandydatów na kierowców do bezpiecznego poruszania się po drogach.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony