Partner serwisu

Norwegia. Budowa pierwszego na świecie tunelu dla statków morskich ruszy za rok

Magdalena Romanowska 17.04.2021

Norwegia wyznaczyła początek budowy pierwszego na świecie morskiego tunelu dla statków. Ruszy ona w 2022 r. Inwestycja pochłonie 2,7 mld koron. Tunel powstanie u nasady półwyspu Stad na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Będzie to pierwszy tego typu taki obiekt na świecie – dotychczas podobne tunele budowano jedynie na śródlądowych drogach wodnych.
Pierwszy tunel dla statków morskich będzie przebiegał pod fiordami w miejscu przewężenia półwyspu Stad na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Inwestycja ma pochłonąć 2,7 mld. Norweski rząd w marcu 2017 r. zatwierdził finansowanie projektu budowy.

Początkowo była mowa o rozpoczęciu drążenia jeszcze w 2019 r. i uruchomieniu przeprawy do 2029 r. Decyzje jednak rozciągnęły się w czasie i dopiero w tym roku Norweska Administracja Przybrzeżna (NCA) otrzymała od Ministerstwa Transportu i Komunikacji polecenie rozpoczęcia przygotowań do realizacji inwestycji. Budowa ma ruszyć w 2022 r. i ma zająć od 4 do 5 lat. Cały proces związany z realizacją może potrwać jednak nawet dekadę.

Planowany tunel ma ułatwić żeglugę w znanym z trudności nawigacyjnych akwenie między portami Bergen i Alesund. Długość przeprawy wyniesie 1,7 km, będą mogły nią przepłychawać frachtowce i statki pasażerskie o wyporności do 16 tys. ton.

Inwestycja pozwoli na znaczne skrócenie podróży statkami między norweskimi miejscowościami. Dotychczas, podróżując drogą wodną, często trzeba było opływać półwysep Stad, który zaliczany jest do najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych do nawigacji obszarów morskich w Europie. Okolice półwyspu Stad porównuje się pod tym względem tylko z Hebrydami na północy Szkocji. Fale sięgają tam nawet 33 m wysokości, a w ciągu ostatnich lat na tym fragmencie morza śmierć poniosły setki osób.

Pierwsze informacje o podjęciu się przez Norwegów budowy nietypowego obiektu pojawiły się w 2016 r., ale jak się okazuje, historia pomysłu sięga do XIX w. Pierwsza wzmianka w prasie o budowie takiego tunelu pojawiła się w 1874 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony