Partnerzy serwisu:

Norwegia. Ponad 1000 stacji ładowania na lotniskowych parkingach

Magdalena Romanowska 11.10.2020

Norwegia. Ponad 1000 stacji ładowania na lotniskowych parkingach
fot. Ensto
Norweska infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych została wzbogacona o kolejne 1000 stacji dzięki grupie Ensto. Firma zainstalowała nowe ładowarki na lotniskach należących do grupy Avinor w Norwegii. Dołączono do tego system zarządzania stacjami – EV Manager.

Na 46 norweskich lotniskach zarządzanych przez spółkę Avinor znajduje się łącznie 45 tys. miejsc parkingowych, co czyni spółkę operatorem nie tylko lotnisk. ale również największym operatorem parkingowym w kraju.

Jej działanie jest reakcją na niedawną regulację rządu, na mocy której 6 proc. miejsc parkingowych musi być wyposażone w infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych.

Dostawą ładowarek oraz dodatkowo systemu do zarządzania stacjami zajęła się firma Ensto. Oprogramowanie dołączone do ładowarek obejmuje funkcję RestFull API, dzięki której istniejąca aplikacja parkingowa operatora może być używana do rezerwacji i dokonywania opłat za sesje ładowania pojazdów elektrycznych.

Jak informuje Ensto, lotnisko w Oslo potrzebuje 1,5 MW mocy dla instalacji ładowania pojazdów. Pozostałe potrzeby energetyczne lotniska również są znaczne, szczególnie zimą, w trakcie
odladzania i usuwania śniegu. Oferowany przez Ensto system dynamicznego zarządzania mocą (DLM) pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z ze zwiększoną mocą przyłączeniową, gdyż umożliwia jej obniżenie w momentach dużego poboru.

Warto dodać, że Norwegia jest liderem w Europie jeśli chodzi o procentową liczbę samochodów elektrycznych. Według danych ze stycznia 2020 r. 42 proc. nowo zarejestrowanych samochodów w Norwegii to samochody elektryczne.

Jednocześnie Norwegia jest największym propagatorem elektrycznych samochodów, o czym świadczą liczne ulgi dla ich użytkowników, takie jak zwolnienia z podatku. Kraj ten, chociaż jest jednym z największych producentów ropy w Europie Północnej, postawił sobie za cel zrezygnowanie ze sprzedaży samochodów spalinowych do 2025 roku.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony