Partnerzy serwisu:

Nowa tarcza. Zakaz przejmowania polskich firm, zmiany w PZP i wsparcie dla samorządów

ep 20.05.2020

Nowa tarcza. Zakaz przejmowania polskich firm, zmiany w PZP i wsparcie dla samorządów
fot. pixabay.com/pl/jarmoluk
Rada Ministrów przyjęła kolejne zmiany w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Tym razem regulacje dotyczą m.in. pomocy dla samorządów. Mają także wprowadzić ułatwienia w przetargach oraz regulacje chroniące polskie przedsiębiorstwa przed przejęciami przez podmioty zagraniczne, chcące skorzystać z trudnej sytuacji i idących za tym niskich wycen.
Regulacje, które wkrótce powinny trafić do Sejmu, obejmują także wsparcie dla firm – chodzi o dopłaty do odsetek kredytowych dla tych podmiotów, które popadły w kłopoty w związku z Covid-19. W sumie na ten cel przeznaczonych ma być 560 mln zł.

Przeciw „wrogim przejęciom"
 

Rząd chce chronić polskie firmy, których wycena w dobie kryzysu jest szczególnie niska – przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE. Przepisy w tym zakresie mają być wzorowane na regulacjach niemieckich z tego obszaru i będą obowiązywać przez 2 lata – założono.

Jak wynika z przyjętego przez rząd projektu, transakcje nabycia znacznej liczby udziałów w takich spółkach będą kontrolowane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Nowe przepisy mają chronić bezpieczeństwo, porządek i zdrowie publiczne. Obejmą one m.in. spółki publiczne i działalności gospodarcze związane m.in. z energią elektryczną, gazem, paliwami, telekomunikacją, przetwórstwem żywności, czy produkcją leków – jeśli ich przychody przekraczają 10 mln euro rocznie – poinformowano w komunikacie.

Wsparcie dla samorządów


Zapowiedziano też pomoc da samorządów, których finanse także ucierpiały w związku z pandemią.

W przyjętym projekcie ustawy zaproponowano podwojenie udziału powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa. To rozwiązanie miałoby obowiązywać za okres od 1 maja do końca roku.

Złagodzona ma być także reguła fiskalna ograniczająca zadłużanie się samorządów. Jak poinformowano, możliwa będzie nierównowaga budżetu samorządów, dodatkowo o wartość faktycznego zmniejszenia się dochodów z podatków (PIT, CIT i podatków lokalnych).

Rząd obiecuje także wcześniejsze przekazywanie samorządom rat m.in. w części oświatowej, co ma poprawić płynność tych jednostek. Odracza także płatności z tytułu tzw. janosikowego – kwoty należne za maj i czerwiec mają być płacone w drugim półroczu.

Jest też możliwość przesunięcia środków z tzw. funduszu korkowego na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.

Zmiany w przetargach

Przyjęty rzez rząd projekt likwiduje obowiązek żądania wadium w przetargach o wartości powyżej progów unijnych. Jednocześnie przy dłuższych umowach dotyczących zamówienia publicznego ma być obowiązek udzielania zaliczek lub zapłaty wynagrodzenia w częściach.

Obniżona ma być także dopuszczalna wysokość zabezpieczenia przy zamówieniach publicznych. 

Projekt przyjętych przez rząd zmian zakłada także ograniczenie możliwości dokonywania potraceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innej wierzytelności, a także dochodzenia przez zamawiających zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Zaproponowano także uzupełnienie przepisów dotyczących możliwości zmiany umów o realizację zamówienia publicznego. Jeśli na prawidłową realizację zamówienia miała wpływ sytuacja związana z koronawirusem, strony będą zobowiązane do dokonania odpowiednich zmian w umowie.  PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony