Partnerzy serwisu:

Nowak i Sienkiewicz o Narodowym Programie Poprawy BRD

Rynek Infrastruktury 02.07.2013

Nowak i Sienkiewicz o Narodowym Programie Poprawy BRD
fot. Rynek Infrastruktury
Podczas wtorkowego posiedzenia rady ministrów, minister transportu i minister spraw wewnętrznych przedstawili informację o przyjęciu Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. w ramach szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, osoby fizyczne oraz organizacje pozarządowe zgłosiły ponad 900 uwag, postulatów i wniosków.

Minister Sławomir Nowak oznajmił, że największe kontrowersje budził program fotoradarowy, co do którego wpłynęło około 700 zgłoszeń. Uwagi dotyczyły również lokalizacji nowych fotoradarów. Minister przyznał, że w porównaniu z 2011 rokiem, w 2013 rokiem widać poprawę przekładającą się na mniejszą liczbę ofiar wypadków.

W pierwszym półroczu 2011 roku było o 30 procent więcej zabitych niż w tym samym okresie tego roku. Jeśli porównamy pierwsze półrocze 2012 roku i 2013 roku, to jeśli chodzi o ilość wypadków, to w ubiegłym roku było to 16 667 wypadków oraz 14 212 wypadków w pierwszej połowie bieżącego roku. – Jeśli chodzi o ilość zabitych, w pierwszym półroczu zeszłego roku było 1572 zabitych, a po dwóch kwartałach tego roku - 1264 zabitych – wyliczał Sławomir Nowak.

– Aby dalej skutecznie walczyć o poprawę BRD przyjęliśmy Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w ramach którego wypracowaliśmy metodologię liczenia kosztów. Ofiary śmiertelne to są istotne straty ekonomiczne i społeczne dla naszego państwa – mówił minister transportu.

Jeden z kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków na drogach jest nadzór. Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że w tej kwestii MSW jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Transportu. – Trzeba zmniejszyć to przerażające i cywilizacyjnie upokarzające zjawisko – powiedział minister spraw wewnętrznych.

Potrzeba ciągu działań, który da nam zmniejszającą się tendencję ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Sienkiewicz powiedział, że w wakacje można się spodziewać wzrostu tej tendencji, lecz działania będą zmierzać do stopniowego zmniejszania liczby ofiar śmiertelnych.

Nowak przypomniał, że od 2008 roku do użytku oddano ponad 2,5 tys. km autostrad i dróg ekspresowych, koleje 500 km jest w budowie, a w tym roku ogłoszone zostaną przetargi na kolejne kilkaset kilometrów dróg. Lepsza jakość dróg wpływa na poprawę bezpieczeństwa ich użytkowników.

Wprowadzono do programu system stałego monitorowania instytucji odpowiedzialnych za zadania składające się na NPPBRD . W 2013 roku w obszarze infrastruktury zostanie zbudowane 102 km autostrad i 262 km dróg ekspresowych, zostaną wykonane remonty na ponad 900 km dróg krajowych oraz remonty na 1200 km dróg lokalnych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony