Partner serwisu

Nowe prawo poprawi zamówienia publiczne. Jeśli zechcemy z niego skorzystać

Elżbieta Pałys 04.09.2020

Nowe prawo poprawi zamówienia publiczne. Jeśli zechcemy z niego skorzystać
fot. pixabay.com/pl/Nennieinszweidrei
Z dnia na dzień nic się nie zmieni – mówią przedstawiciele branży o nowym prawie zamówień publicznych. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku. Może zupełnie zmienić system zamówień publicznych, ale tylko pod warunkiem, że zamawiający zechcą z niej skorzystać.
Prawo uchwalone jesienią ubiegłego roku zakłada zupełnie inne podejście do zamówień publicznych – ma to być bardziej kompleksowy proces optymalnego zrealizowania zakupu czy usługi publicznej niż jednorazowy akt sprowadzający się do przetargu i podpisania umowy.

Kompleksowe podejście 

– Nowe prawo każe się zastanowić czy zakup będzie opłacalny w dłuższym okresie, zmusza, by pomyśleć o przyszłości, zastanowić się co będzie później – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Anna Szymańska, radca prawny w firmie Dentons.

W efekcie zamówienia publiczne mają dawać gwarancję uzyskania dobrego produktu/usługi, a jednocześnie tworzyć atrakcyjny rynek dla przedsiębiorców, pozwalając im na rozwój. Zwiększyć ma się też konkurencyjność, co będzie korzyścią dla zamawiających. – Zwiększenie liczny ofert z dwóch do sześciu w jednym postępowaniu generuje 10 proc oszczędności, a szansa na zakończenie projektu z sukcesem wzrasta o 35 proc. – mówił, odwołując się do badań prowadzonych na świecie Przemysław Grosfeld z Ministerstwa Rozwoju.

Tym celom mają służyć m.in. wskazane w ustawie obowiązki, jak i przepisy abuzywne. Ustawa wprowadza m.in. uproszczoną procedurę dla mniejszych przetargów, ułatwia wnoszenie odwołań (także przez możliwość składania pism drogą elektroniczną z podpisem przez profil zaufany), wyrównuje ryzyka i wprowadza specjalny sąd do rozpatrywania odwołań w sprawach dotyczących zamówień.

Sprawniej ma też działać Krajowa Izba Odwoławcza. Jak zwraca uwagę Małgorzata Rakowska, prezes KIO, co do zasady, odwołania w przypadku mniejszych zamówień mają być rozpatrywane przez składy jednoosobowe, a trzyosobowe zostały zarezerwowane dla zamówień powyżej progów unijnych (w każdym przypadku z możliwością rozszerzenia zespołu orzekającego z uwagi na stopień skomplikowania sprawy).

Bez rewolucji

Ustawa, która była szeroko konsultowana w środowisku jest oczekiwana z dużymi nadziejami. – To nie będzie zmiana rewolucyjna – chłodzi jednak entuzjazm Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. – Po 1 stycznia nie będzie nowej rzeczywistości, zwłaszcza jeśli chodzi o duże zamówienia. To długotrwały proces edukacyjny, którego efekty będą widoczne po kilku latach – podkreśla.

Zaznacza jednak, że i wówczas efekty nie są pewne. Problemy, które były obserwowane w sferze zamówień publicznych do tej pory nie były wprost pochodną zapisów w ustawie, lecz pewnych zaniechań, na przykład co do wyboru innego trybu zamówień niż przetarg nieograniczony nawet tam, gdzie inna forma wydawała się bardziej uzasadniona, czy niestosowania pozacenowych kryteriów oceny ofert. Podobnie i teraz ustawa sama w sobie nie zmieni rzeczywistości. Kluczem jest, według Jana Stylińskiego, wyciagnięcie wniosków z warstwy edukacyjnej nowej ustawy, gdyż jeśli zabraknie dobrej woli, dobre przepisy po prostu nie będą stosowane.

Na przykład przepis dotyczący waloryzacji: – Można ustanowić umowę waloryzacji, która będzie dokonywano od 10 proc. kontraktu w wysokości jednej dziesiątej procenta w skali roku. Będzie waloryzacja? Będzie. Czy ona będzie efektywna? To pytanie pozostawię bez odpowiedzi – mówił podczas ECC Jan Styliński.

Niemniej dodał: – Jesteśmy dobrej myśli, uważamy, że ustawa pomoże zbudować lepszy rynek, ale to nam trochę czasu zajmie.

Co najważniejsze

Wskazał także dwie najistotniejsze jego zdaniem obszary w nowej ustawie. Pierwsza to możliwość „pogłębionej” dyskusji na temat wzorca kontraktu. Teraz jego zapisach będzie można „dyskutować” przed KIO. – Przez lata słyszeliśmy, że jeśli umowa się nie podoba, to można nie składać oferty – mówi szef PZPB.

Drugi istotny obszar to polityka zakupowa i analiza porealizacyjna, która będzie obowiązkowa gdy coś w zamówieniu się nie uda – będą naliczone kary umowne, zostanie radyklanie przekroczony termin wykonania itp. Razem z położeniem większego nacisku na procedury konceliacyjne powinno, według przedstawiciela wykonawców budowlanych, ograniczyć liczbę roszczeń.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony