Partnerzy serwisu:

Nowe rondo na DW-710 w Konstantynowie Ł. gotowe

Kasper Fiszer 26.06.2020

Nowe rondo na DW-710 w Konstantynowie Ł. gotowe
Nowe rondo w Konstantynowiefot. ZDW Łódź
Po rocznych pracach na jednym z ważniejszych skrzyżowań w Konstantynowie Łódzkim Zarząd Dróg Wojewódzkich oddał do eksploatacji nowe rondo w ciągu DW-710. Planowany jest już kolejny etap przebudowy tej trasy na odcinku Konstantynów – Lutomiersk. Ma on rozpocząć się w 2022 r.
Kończą się prace przy budowie nowego ronda w Konstantynowie Łódzkim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 710 łączącej Łódź z Błaszkami. Dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego roboty stanowią pierwszy etap przebudowy trasy na odcinku Konstantynów – Lutomiersk. Wartą ok. 11,9 mln zł inwestycję zrealizowała spółka PRDiM Czartki.

Priorytetem była poprawa bezpieczeństwa wyjeżdżających z dróg podporządkowanych

Prace rozpoczęły się w marcu zeszłego roku. Jak ocenia zarządca drogi, remont miał duże znaczenie przede wszystkim dla mieszkańców Konstantynowa i pobliskich Żabiczek, którzy na przebudowywanym skrzyżowaniu wjeżdżali na DW-710. ZDW zwraca też uwagę, że dotychczas miejsce to było niebezpieczne, bo zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych droga wojewódzka prowadząca do stolicy województwa jest mocno obciążona ruchem.

– Kilka lat temu problemem była także widoczność na skrzyżowaniu z torami tramwajowymi – zauważa Marcin Nowicki, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Od 2019 r. połączenie tramwajowe jest zawieszone, ale w ramach przebudowy wyremontowany został krótki fragment torowiska, a województwo łódzkie zapewnia, że planuje doprowadzić do ponownego uruchomienia trasy. – Teraz sytuacja na skrzyżowaniu uległa zdecydowanej poprawie. Wjazd z dróg podporządowanych, nie tylko od strony Żabiczek, ale i miejscowości Bechcice, jest znacznie łatwiejszy – przekonuje nasz rozmówca.

Wkrótce remont także pozostałej części trasy do Lutomierska

Nowe rondo ma średnicę 44 metrów, a wyspa środkowa – 22 metrów. Na przebudowanym wraz z rondem krótkim odcinku drogi znalazły się dwa perony przystanku autobusowego i jeden peron tramwajowy. ZDW podkreśla przy tym, że nowe rozwiązanie przystankowe podniesie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Temu samemu celowi służyć ma wytyczenie czterech nowych przejść dla pieszych. Zarządca drogi przebudował też 23 zjazdy i ustawił 22 nowe słupy oświetleniowe. Przebudowane zostały dojazdy do ronda na odcinku 50 m w każdą ze stron. Na odcinkach o łącznej długości 400 m wybudowany został nowy chodnik. – Poza tym droga uzyskała też nowe odwodnienie – dodaje Marcin Nowicki.

Zarząd planuje już drugi etap inwestycji: kompleksową przebudowę pozostałych 6 km trasy z Konstantynowa do Lutomierska. Obecnie trwa procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej. Same roboty mają toczyć się w latach 2022 – 2023 i będą warte według aktualnych szacunków ok. 40 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony