Partnerzy serwisu:

Nowe warunki w przetargu na system zarządzania ruchem

ep. 07.03.2019

Nowe warunki w przetargu na system zarządzania ruchem
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadziła zmiany w dokumentacji przetargowej na Regionalne Projekty Wdrożeniowe Krajowego Systemu Zarządzanie Ruchem Drogowym (RPW KSZRD). Liczy, że zbalansowanie ryzyk przełoży się na korzystniejsze oferty.
Niedawno krajowy zarządca dróg unieważnił przetarg na Centralny Projekt Wdrożeniowy związany z Krajowym System Zarządzania Ruchem. Zaproponowane ceny były zbyt wysokie – do najtańszej trzeba by było dołożyć aż 170 mln zł. Inwestor unieważnił postępowanie i zapowiedział, że nowy przetarg będzie prowadzony w oparciu o zmodyfikowana dokumentację.

Teraz GDDKiA próbuje zapobiec podobnej sytuacji w przypadku przetargu na cztery punkty wdrożeniowe KSZR. W dokumentacji zmodyfikowano zasady podziału ryzyka, wprowadzono też nowe zasady odpowiedzialności kontraktowej.

Jak poinformował rzecznik GDDKiA Jan Krynicki, zmiany są wynikiem sygnałów jakie napływały z rynku wykonawców ubiegających się o pozyskanie zamówień w ramach projektu KSZRD na sieci TEN-T Etap 1. Wyrażały się one pytaniach do treści SIWZ-ów, wnioskach o zmiany treści, czy podnoszonych w treści środków odwoławczych.

– Pomimo pierwotnie przyjętych założeń, jako odpowiedzialny zamawiający, podzielając w części przedstawianą argumentację, podjęliśmy decyzje o wprowadzeniu do SIWZ w ramach trwającego przetargu na Regionalne Projekty Wdrożeniowe KSZRD zmian w obszarach, które były wskazywane przez rynek jako krytyczne – mówi Jan Krynicki. – Zmiany dotyczą głównie zagadnień podziału ryzyka, zasad odpowiedzialności kontraktowej, wysokości kar umownych, czy optymalizacji części wymagań technicznych – wyjaśnia.

Jak można wyczytać w zmienionych dokumentach, poza obniżeniem kwot kar za poszczególne przewinienia, zaznaczono także, że kara za opóźnienie będzie naliczana tylko wówczas, gdy zwłoka będzie zawiniona przez wykonawcę. Zlikwidowano także m.in. zapis o odpowiedzialności wykonawcy za skutki utraty dotacji, jeśli zamawiający straci ją przez nienależyte wykonanie zamówienia.

Wraz ze zmianami w dokumentacji przesunięto termin na składanie ofert w ramach przetargu na regionalne punkty wdrożeniowe. Nowy termin wyznaczono na 11 kwietnia.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony