Partnerzy serwisu:

Nowe wyjątki od obostrzeń. Kto może nocować w hotelu

Elżbieta Pałys 28.12.2020

Nowe wyjątki od obostrzeń. Kto może nocować w hotelu
fot. Pixabay
Od dziś, tj. 28 grudnia obowiązują dodatkowe ograniczenia związane ze stanem epidemii. Tuż przed wejściem w życie nowych zasad, w niedzielę 27 grudnia rząd opublikował zmiany do rozporządzenia. Wprowadzono m.in. nowe wyjątki od zakazu nocowania w hotelu.
Od poniedziałku nieczynne są m.in. galerie handlowe i obiekty sportowe i hotele. W niedzielę wieczorem rząd poinformował, że zamknięte zostaną także casyna oraz wstrzymana będzie działalność związana z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety (ten przepis wchodzi w życie 29 grudnia). Jednocześnie w ostatniej chwili uzupełniono jeszcze listę wyjątków od zakazu nocowania w hotelach.

O nowych restrykcjach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Jak informowaliśmy, zakaz udostępniania miejsc hotelowych nie dotknie pracujących poza miejscem zamieszkani osób realizujących inwestycje celu publicznego, co jest istotne dla nieprzerwanego kontynuowania m.in. inwestycji infrastrukturalnych. W rozporządzeniu zmieniającym z 27 grudnia rząd dodał także do wyjątków osoby związane z realizacją inwestycji dotyczących infrastruktury i sieci telekomunikacyjnych, w tym dotyczące ciągłości świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Z komercyjnych noclegów mogą także korzystać pracownicy podmiotów zapewniających ciągłość działania obiektów infrastruktury krytycznej. Poprzedni zapis precyzujący, że chodzi o zapewnienie prądu trakcyjnego oraz paliw płynnych dla przewoźników kolejowych zastąpiono szerszą regulacją mówiącą o systemie zapewnienia w energię, surowce energetyczne i paliwa.

Do wyjątków od zakazu hotelowego dodane zostały kolejne grupy. To m.in. pracujący przy inwestycjach o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej, żołnierze wojsk sojuszniczych, pracownicy cywilni Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej i innych agencji rządowych, w tym m.in. Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży ochrony kolei, jeśli wykonują obowiązki zawodowe poza miejscem stałego zamieszkania.

W rozporządzeniu zmieniającym przypomniano sobie także m.in. o posłach nocujących w Domu Poselskim i osobach naprawiających sprzęt medyczny.

W ostatniej chwili do listy wyłączeń dodano także pracowników obsługujących lotniska i ruch lotniczy oraz pasażerów samolotów, którzy nie zostali przyjęci na pokład lub którym odwołano lot.

Znowelizowane tuż przed ich wejściem w życie przepisy czynią także wyjątek dla osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców telewizyjnych i radiowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport