Partnerzy serwisu:

Nowoczesny monitoring w Porcie Gdynia. Wykorzystają drony

ep. 01.01.2020

Nowoczesny monitoring w Porcie Gdynia. Wykorzystają drony
fot. ZPMG
Port Gdynia postawił na nowoczesne rozwiązania w zakresie monitoringu. Pilotażowo wdroży monitoring, w którym narzędziem będą drony. Port wykorzysta je do monitorowania bezpieczeństwa, jak i aspektów środowiskowych na swoim terenie.
W tej sprawie Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał list intencyjny z firmą Pelixar z Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Jak wyjaśniono w komunikacie, projekt będzie obejmował pilotażowe wdrożenie Lotniczego Systemu Monitoringu spersonalizowanego na potrzeby Portu Gdynia. Dron ma służyć do monitoringu środowiska i bezpieczeństwa na terenach ZMPG. Będzie także wspierał Portową Straż Pożarną podczas akcji gaśniczo-ratowniczych.

Dron, który będzie wykorzystywany do monitoringu będzie konstrukcyjnie dostosowany do warunków panujących w Porcie Gdynia.

– Podpisaliśmy list intencyjny z Pelixar S.A., którego efektem ma być szeroko zakrojona współpraca z zakresu dronów służących szczególnie zapewnieniu bezpieczeństwa w porcie. Będziemy korzystać z ich wiedzy, aby powstał w Porcie Gdynia bardzo skuteczny i efektywny system monitoringu lotniczego. Ma to na celu zabezpieczyć naszych klientów i ładunki – mówi cytowana w komunikacie Adam Meller, prezes Zarządu Portu Morskiego w Gdyni.

„Polska jest szczególnym miejscem na mapie dronów. Swoją pozycje zawdzięczamy niezwykle przyjaznej użytkownikom legislacji, szybkiemu rozwojowi technologii bezzałogowych oraz największej, po USA i Japonii, ilości operatorów z uprawnieniami UAVO.

Największym atutem Polski jest jednak Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD), którego zadaniem jest stworzenie rekomendacji i procedur dla przyszłych procesów ustawodawczych” – czytamy w komunikacie. W ramach CEDD wydzielone zostały DroneLaby, czyli komórki zadaniowe, które skupiają się na konkretnych sektorach takich jak: U-Space, Transport, Środowisko, Energetyka czy Bezpieczeństwo. Na mocy porozumienia z 30 września 2019 r. Port Gdynia stał się właścicielem DroneLabu Bezpieczeństwo.

Jak wskazują władze portu, Port Gdynia, jako port podwójnego przeznaczenia, będąc operatorem polskiej infrastruktury krytycznej oraz gospodarza HNS, bezpieczeństwo Portu traktuje jako sprawę priorytetową.

W planach ZMPG jest wdrożenie nowatorskiego, kompletnego systemu dronowego opartego na trzech filarach:
1. System DTM (Drone Traffic Managment) do zarządzania lotami dronów nad terenem Portu Gdynia
2. Kontrola dedykowanej przestrzeni powietrznej poprzez system „AntyDron”, służący detekcji, identyfikacji i neutralizacji nieautoryzowanych dronów
3. Lotniczy System Monitoringu wykorzystujący bezzałogowe statki powietrzne do rozpoznania oraz weryfikacji zdarzeń bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych.

Zintegrowanie tych systemów ma stworzyć scalone środowisko współdziałania systemów dronowych niespotykane dotąd na świecie. Obecnie trwają już testy systemu DTM oraz zaawansowane prace nad kontrolą dedykowanej przestrzeni powietrznej.

– Taki program pilotażowy postawi Port w Gdyni wysoko w hierarchii portów morskich świata. W portach morskich podobnie jak w portach lotniczych podstawowa kwestia to bezpieczeństwo transportu, infrastruktury, załóg i oczywiście pasażerów – mówi Sebastian Nowicki, COO – dyrektor operacyjny Pelixar S.A.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony