Partnerzy serwisu:

Nowy most na Warcie wyprowadzi ruch pielgrzymkowy z Konina

Przemysław Farsewicz 24.09.2019

Nowy most na Warcie wyprowadzi ruch pielgrzymkowy z Konina
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=475744
75 samorządów zawnioskowało o 86 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw w ramach programu Mosty dla Regionów. Jednym z wnioskodawców jest Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie, który chce wybudować zupełnie nowy most przez rzekę Wartę w miejscowości Biechowy. Do tego zadania potrzebuje 90 mln zł. Przeprawa służyć będzie przede wszystkim pielgrzymom zmierzającym do Lichenia, którzy na swej drodze ominą Konin.
W ramach naboru samorządy wnioskowały o ponad 86 milionów złotych dofinansowania na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji. Szacowany przez wnioskodawców późniejszy koszt budowy przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. Jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na dofinansowanie do 80% wartości inwestycji.

W pierwszej kolejności oceniane są wnioski z 7 miejsc rekomendowanych. Wśród nich jest budowa mostu przez rzekę Wartę w miejscowości Biechowy, o co zabiega Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie. Dokumentacja otrzymała już pozytywną decyzję Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Szacunkowy koszt opracowania dokumentacji wynosi 500 tys. zł., natomiast według opracowanej koncepcji budowy mostu, koszt budowy przeprawy w miejscowości Biechowy wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi, w ciągu drogi powiatowej nr 3217P szacowana jest na 90 mln zł. Po przygotowaniu dokumentacji budowa będzie mogła być dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych, którym dysponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie zaznacza we wniosku, że jako ciąg drogowy nowy most będzie stanowił alternatywę dla drogi krajowej nr 25 i przejmie ruch przejeżdżający obecnie przez Konin w kierunku Lichenia, ośrodków turystycznych, i dalej na północ Polski (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek).

– Most tworzyć będzie funkcjonalną całość wspomagającą rozwój społeczno-gospodarczy regionu. Najbliższy most na rzece Warcie znajduje się w Koninie, natomiast w wymienionym ciągu drogowym funkcjonuje jedynie przeprawa promowa o ograniczonej nośności i ograniczonym do pory dziennej czasie przewozu, co jest powodem niedoboru przepustowości ciągu drogowego – przekazuje Żaneta Rzepka, inspektor ds. obiektów mostowych w Zarządzie Dróg Powiatowych w Koninie. Zaznacza przy tym, że nowa przeprawa pozwoli również gminom leżącym we wschodniej części powiatu konińskiego na łatwiejszy i szybszy dostęp do autostrady A2.

Jak wyjaśnia inspektor Rzepka, z badań ruchu wynika, że Sanktuarium Maryjnym w Licheniu jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc w kraju. – W efekcie ruch turystyczny na tym kierunku zwiększył się w takim stopniu, że stanowi znaczący i odczuwalny udział w ogólnym ruchu tranzytowym przez Konin, stwarzając określone problemy komunikacyjne w samym mieście i na węzłach wylotowych. Skala tego problemu wymusza szukanie rozwiązań alternatywnych, gdyż natężenie ruchu pielgrzymkowego i turystycznego do Lichenia oraz gmin położonych wzdłuż kanału ślesińskiego będącego fragmentem Wielkiej Pętli Wielkopolski z roku na rok narasta zaznacza – podkreśla Rzepka.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony