Partner serwisu

Nowy program budowy dróg ma być zatwierdzony jeszcze w tym roku

Elżbieta Pałys 09.09.2022

Nowy program budowy dróg ma być zatwierdzony jeszcze w tym roku
fot. GDDKiA
Jeszcze w tym roku ma być przyjęty nowy program budowy dróg krajowych – potwierdził wiceminister infrastruktury Rafał Weber cytowany przez forsal.pl. Przedstawiciel resortu infrastruktury wyraził nadzieję, że Rada Ministrów zatwierdzi kluczowy dokument w październiku.
Chodzi o Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Rząd planował przyjąć dokument w IV kwartale tego roku. Wiceszef resortu infrastruktury potwierdza ten plan.

– Jeszcze w tym roku, mam nadzieję, że w październiku, polski rząd na wniosek ministra infrastruktury przyjmie uchwałę o powołaniu rządowego programu budowy dróg krajowych, w ramach którego uzyskamy zapewnienie finansowania na dokończenie sieci dróg szybkiego ruchu – powiedział, cytowany przez forsal.pl Rafał Weber. Zapewnił też, że „wszystkie drogi ekspresowe wpisane w plan transportowy uzyskają dofinansowanie w ramach rządowego programu budowy dróg krajowych”.

Według projektu, wydatki na nowy program drogowy mają wynieść ok. 257,7 mld zł. Część tej kwoty posłuży do sfinansowania zadań, które będą ukończone w ramach limitu dostępnego dla zadań realizowanych w okresie unijnej perspektywy finansowej 2021-2027 oraz na finansowanie pomostowe dla zadań z kolejnej perspektywy w latach 2028-2034. Na ten cel przewidziano 152,8 mld zł.

Znaczna część środków, tj. 101,9 mld zł jest przewidziana na już realizowane zadania z PBDK 2014-2023 (przeniesienie limitu), czyli na wydatki na zadania realizowane w ramach obecnej perspektywy UE 2014-2020.

Pula wydatków uwzględnia także rezerwę na zmiany w kwotach wydatków PBDK związane ze zmiana cen lub konieczność uwzględnienia dodatkowych zakresów rzeczowych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony