Partner serwisu

O tym będzie mowa na Europejskim Kongresie Samorządów

Redakcja 07.04.2022

O tym będzie mowa na Europejskim Kongresie Samorządów
fot. ISW
Liderzy w czasie kryzysu czy demokracja i przywództwo w czasie wojny – to niektóre tematy, które będą poruszane podczas VII Europejskiego Kongresu Samorządów. Wydarzenie jest zaplanowane na 11-12 kwietnia 2022 r.
Żyjemy w dobie „czarnych łabędzi” – nieprzewidywalnych zdarzeń, których wpływ na rzeczywistość jest ogromny. Zarządzanie w takich okolicznościach jest nie lada wyzwaniem. Kryzysy, z którymi się mierzymy, zakłócają poczucie stabilności oraz powodują chaos oraz nietypowe reakcje ludzi, przedsiębiorstw i rynków. Dlatego też, rola przywódcy w czasie pandemii i wojny w Europie jest kluczowa.

Samorządy, aby efektywnie funkcjonować i skutecznie realizować swoje działania potrzebują skutecznych liderów, gotowych do podejmowania odważnych i odpowiedzialnych decyzji. O wyzwaniach w tym zakresie będzie mowa podczas sesji Liderzy w czasie kryzysu.

Sesja „Demokracja i przywództwo w czasie wojny” będzie się odnosiła do wydarzeń w Ukrainie. Rosyjska agresja na ten kraj nie tylko doprowadziła do poważnego kryzysu humanitarnego, ale i stała się swoistym egzaminem odpowiedzialności i człowieczeństwa dla wielu europejskich liderów. Szczególnie istotna okazała się rola lokalnych włodarzy, którzy jako pierwsi pospieszyli z pomocą będącym w potrzebie Ukraińcom.

Sytuacja, w której nagle się znaleźliśmy pokazała jak istotnym dorobkiem ludzkości jest demokracja i dlaczego należy jej bronić. Jakiego przywództwa potrzebujemy w czasie wojny i jak możemy wspólnie zadbać o trwałość demokracji? To pytania, na które będą szukać odpowiedzi uczestnicy debaty.

Wśród gości tegorocznego kongresu będzie Carlos Moreno – francusko-kolumbijski badacz o międzynarodowej renomie, który zdobył światowe uznanie dzięki swoim pionierskim pracom i unikalnemu podejściu do zagadnień skoncentrowanych na inteligentnym, zrównoważonym mieście.

Naukowiec jest autorem nowego spojrzenia na ideę „miasta 15-minutowego”, koncepcji, która zakłada organizację miejską umożliwiającą wszystkim mieszkańcom dostęp do ich podstawowych potrzeb życiowych w odległości 15 minut pieszo lub rowerem od domu. Kryzys pandemii COVID-19 zwiększył znacząco zainteresowanie ideą ze względu na chęć życia w miastach, miasteczkach i dzielnicach, które są bardziej funkcjonalne. Koncepcja jest popularyzowana przez burmistrz Paryża Anne Hidalgo oraz m.in. w ramach sieci miast globalnej grupy C40.

Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w Mikołajkach. Pod patronatem samorządu woj. warmińsko-mazurskiego organizuje go Instytut Studiów Wschodnich.  
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony