Partnerzy serwisu:

Obiekty mostowe na czwórkę z plusem

Elżbieta Pałys 13.04.2020

Obiekty mostowe na czwórkę z plusem
fot. GDDKiA
W ciągu dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad znajduje się ponad 8 tys. obiektów mostowych. Ich stan techniczny w pięciostopniowej skali oceniany jest średnio na 4,19. Warto odnotować, że większość obiektów w ciągu dróg krajowych to jest stosunkowo nowa – ponad połowa powstała w ciągu ostatnich 8 lat, a blisko ¾ zbudowano po roku 2000.
Dokładna liczba mostów w ciągu dróg podległych GDDKiA na koniec 2018 roku wynosiła 8178. Ich łączna długość to 462 km.

Największy ich przyrost nastąpił w związku z realizacją programów budowy dróg szybkiego ruchu. Jeszcze w 2002 w ciągu sieci dróg krajowych było tylko 3370 mostów. Do roku 2014 liczba ta się podwoiła (wyniosła 6775), a w kolejnych latach nadal rosła. Nie dziwi więc fakt, że 64 proc. obiektów zlokalizowanych jest w ciągu dróg ekspresowych i autostrad.

 
źródło: GDDKiA 

Jak wynika z danych GDDKiA według stanu na koniec 2018 roku, statystyczny obiekt mostowy ma ok. 56,5 m długości i ponad 14 m szerokości.

Najwięcej obiektów podlega GDDKiA we Wrocławiu. To aż 1000 obiektów. Najmniej mostów jest w województwie pomorskim – 233. Gdyby jednak spojrzeć na wielkość, a w zasadzie powierzchnię obiektów, to przodują Śląsk i Mazowsze. Województwo śląskie jest jednocześnie tym, w którym największy udział w całkowitej licznie mostów mają leżące w ciągu dróg ekspresowych lub autostrad.

Ponad połowa obiektów mostowych zawiadywanych przez GDDKiA został wybudowana w ciągu ostatnich 8 lat, a blisko ¾ nie dawniej niż w roku 2000. W ubiegłym wieku powstało nieco ponad 26 proc mostów.
Statystyczny obiekt ma 19 lat.

Stan techniczny obiektów mostowych podlega regularnej ocenie. GDDKiA wyraża ją w pięciostopniowej skali. Średnia arytmetyczna wszystkich ocen to 4,19. Stan techniczny jest naturalnie pochodną wieku obiektów. GDDKiA uspokaja, że dla najstarszych mostów średnia ocena utrzymuje się znacznie powyżej trójki.

 
źródło: GDDKiA
Najwięcej obiektów mostowych ma ustrój nośny wykonany z betonu sprężonego – dotyczy to 45 proc. mostów w ciągu dróg krajowych lub betonu zbrojonego – ok. 40 proc.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony