Partnerzy serwisu:

Obwodnicą Góry Kalwarii pojedziemy jeszcze w tym roku

Magdalena Romanowska 04.12.2019

Obwodnicą Góry Kalwarii pojedziemy jeszcze w tym roku
fot. GDDKiA
Budowa obwodnicy Góry Kalwarii biegnącej w ciągu drogi krajowej nr 79 rozpoczęła się w 2016 roku. Mieszkańcy miasta z niecierpliwością wyczekiwali ukończenia drogi, która pozwoliłaby przenieść ruch tranzytowy poza granice Góry Kalwarii. Jak poinformował wiceburmistrz miasta Mateusz Baj, droga będzie udostępniona 30 grudnia 2019 roku.
Rozbudowa DK-79 to inwestycja ważna dla mieszkańców Góry Kalwarii, ale także dla ruchu na drogach krajowych. Upłynni ona ruch pojazdów poruszających się w śladzie DK-79. Do tej pory cały ruch ciężki i tranzytowy był zmuszony wjeżdżać do miasta, podczas gdy układ komunikacyjny Góry Kalwarii nie był w stanie pomieścić gwałtownie zwiększającej się liczby samochodów, zwłaszcza w weekendy.

Funkcjonowanie nowego układu komunikacyjnego będzie również korzystne dla środowiska. Poprawi klimat akustyczny, bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, gleby i wód na terenach znajdujących się w pobliżu dróg, które będą odciążone przez obwodnicę.

Nowo wybudowana droga jest dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m w obie strony. Cały koszt budowy wyniósł 335,6 mln zł, z czego 254,2 mln były dofinansowane przez Unię Europejską.

Na budowę 9 km z trzema węzłami drogowymi i kilkunastoma wiaduktami wyznaczono aż 3,5-letni termin. W marcu pojawiły się wątpliwości co do terminowego ukończenia drogi, ponieważ od umowy odstąpił jeden z wykonawców, firma Planeta. Prace przejął lider konsorcjum, czyli Intercor z województwa śląskiego.

Termin oddania drogi ogłosił w środę 4 grudnia wiceburmistrz Mateusz Baj. Doprecyzował, że jeśli nie stanie się nic nieprzewidywalnego, to obwodnica dla ruchu pojazdów w ciągu drogi krajowej nr 79 (Kozienice − Piaseczno) zostanie otwarta 30 grudnia tego roku. W związku z tym, w styczniu mają się rozpocząć prace przy budowie kanalizacji w ulicach Pijarskiej i Dominikańskiej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony