Partnerzy serwisu:

Obwodnica Gryfina ma wykonawcę. Kontrakt zawarty

inf. pras./Red. 28.04.2021

Obwodnica Gryfina ma wykonawcę. Kontrakt zawarty
fot. GDDKiA
Konsorcjum firm Roverpol i Rover Infraestructuras wybuduje obwodnicę Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31. Umowa z wykonawcą jest już zawarta. Zgodnie z nią prace będą kosztowały 74,77 mln zł i zakończą się w 2025 roku.
To pierwsza z dziewięciu inwestycji w ramach rządowego Programu 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim, dla której zawarta została umowa na realizację.

W ramach umowy zostanie zaprojektowana i wybudowana droga o długości 5,6 km. Na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID wykonawca ma 17 miesięcy. Roboty budowlane powinny zostać wykonane w ciągu 19 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Roboty powinny ruszyć w IV kwartale 2022 roku i zakończyć się w II kwartale 2025 roku.

Którędy nowa droga

Obecnie odcinek DK-31 przebiegający przez Gryfino prowadzi głównymi ulicami miasta, będąc w jego południowej części jedyną drogą, na której kumuluje się ruch tranzytowy i lokalny. Obwodnica Gryfina ominie miasto od wschodu. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 5,6 km.


Na trasie obwodnicy przewidziano budowę czterech rond – na początku i końcu obwodnicy, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 120 i na skrzyżowaniu z drogą powiatową.

Nowa obwodnica wyposażona zostanie w urządzenia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz urządzenia ochrony środowiska, jak wiadukty, przejścia dla małych zwierząt czy przepusty dla płazów. W miejscach wymagających ochrony przed hałasem otaczającego terenu, przewidziano budowę ekranów akustycznych.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Obecnie na drodze krajowej nr 31 biegnącej przez Gryfino ruch tranzytowy stanowi około połowę całkowitej liczby pojazdów. Budowa obwodnicy pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy poza miasto. Dzięki temu zwiększy się komfort mieszkańców oraz zmniejszy się liczba zdarzeń drogowych, wynikających głównie z dużej liczby obecnie istniejących punktów kolizji dla ruchu tranzytowego.

Znaczące zmniejszenie natężenia ruchu na terenie miasta Gryfino pociągnie za sobą wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Inwestycja z Programu budowy 100 obwodnic

Plany budowy obwodnicy Gryfina sięgają początków ubiegłego dziesięciolecia. Już w 2012 roku uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Prace nad koncepcją programową rozpoczęto w 2018 roku, dzięki przyznaniu przez ministra infrastruktury stosownego finansowania. Ujęcie inwestycji w rządowym Programie budowy 100 obwodnic umożliwiło ogłoszenie pod koniec września ubiegłego roku przetargu na realizację obwodnicy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony