Partner serwisu

Obwodnica Jezioran ze wskazaniem wykonawcy

Przemysław Farsewicz 09.12.2020

Obwodnica Jezioran ze wskazaniem wykonawcy
Jeziorany, fot. Zero Jeden, cc3.0
Przetarg na budowę obwodnicy Jezioran cieszył się dużym zainteresowaniem. Sporo ofert zmieściło się nawet w budżecie zamawiającego. Ostatecznie miasto wskazało do robót lokalną firmę.
Gmina Jeziorany chce zlecić budowę obwodnicy miasta. Nowy trakt zaprojektowano jako drogę dwukierunkową jednojezdniową o długości 1 773 m oraz o nawierzchni z betonu asfaltowego.

Otwarcie ofert przyniosło bardzo duże zainteresowanie zamówieniem. Do przetargu stanęło siedmiu oferentów. Jednak ostatecznie aż pięć z nich zostało wykluczonych z postępowania. Najkorzystniejszą ofertę wskazano tę pochodzącą od lokalnej firmy – Nestservice z Tłokowa pod Jezioranami. Oferta, co prawda przekroczyła budżet zamawiającego, jednak jak się okazało nie był to problem. Gmina za budowę drogi zapłaci 25,2 mln zł i 506 tys. zł za jej utrzymanie. Na zadanie Jeziorany przeznaczyły 24 mln zł brutto.

Firmy w przetargu zadeklarowała termin wykonania robót do 30 listopada 2023 roku, a następnie roczne utrzymanie traktu. Wśród ocenianych aspektów społecznych, firma deklaruje zatrudnienie dla 3 osób uzależnionych od alkoholu oraz 7 osób bezrobotnych w wieku do 30 lat oraz po 50 roku życia.

W ramach zadania zaplanowano także budowę ścieżki pieszo-rowerowej oraz zjazdy do posesji. W ramach budowy wykonane zostanie oświetlenie, monitoring na 4 rondach, likwidacja kolizji z urządzeniami energetycznymi, urządzeniami teletechnicznymi i optotelekomunikacyjnymi oraz budowę kanalizacji deszczowej.

Obwodnica miałaby objąć od strony zachodniej trakt łączący drogę wojewódzką nr 595 z kierunku Barczewa z drogą wojewódzką nr 593 z kierunku Dobrego Miasta. Przewidziano także włączenie od drogi wojewódzkiej nr 593 Miłakowo – Dobre Miasto – Jeziorany – Reszel. Obwodnica zlokalizowana będzie przy obszarze zabudowanym na długości 300 m. W pozostałej części poprowadzona zostanie przez tereny rolne.

Beton asfaltowy oraz beton cementowy to dwie grupy materiałów szeroko stosowane do budowy dróg. Różnią się one właściwościami. Cechą betonu asfaltowego jest jego elastyczność, ale również podatność na koleinowanie. Nawierzchnia ma ciemną barwę, przez co może bardziej męczyć kierujących podczas nocnych podróży. W dodatku jest palna i nie wymaga dylatowania.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony