Partnerzy serwisu:

Obwodnica Morawicy. Szykują się do układania warstwy ścieralnej

Redakcja 30.04.2021

Obwodnica Morawicy. Szykują się do układania warstwy ścieralnej
fot. GDDKiA Kielce
Wykonawca obwodnicy Morawicy przygotowuje się do układania ostatniej warstwy nawierzchni. Wykonany już został pierwszy 200-metrowy odcinek próbny warstwy ścieralnej nawierzchni do badań laboratoryjnych. To ostatnia warstwa bitumiczna planowana do ułożenia na obu jezdniach obwodnicy.
Ostatni etap robót bitumicznych rozpocznie się po przebudowie jezdni zachodniej, czyli po wykonaniu koniecznej infrastruktury, dokończeniu układania warstwy wyrównawczej i ułożeniu warstwy wiążącej nawierzchni.

Dwujezdniowy odcinek obwodnicy Morawicy w ciągu DK-73 ma być gotowy wiosną przyszłego roku, ale już od ub. roku kierowcy mają do dyspozycji nową wschodnią jezdnię obwodnicy, na której ułożona została przedostatnia warstwa wiążąca nawierzchni. Obecnie ruch na tym odcinku drogi krajowej nr 73 odbywa się w oparciu o tymczasową organizację – w obu kierunkach jeździmy po jednej jezdni.

Można już także korzystać z kładki dla pieszych w Bilczy, którą udostępniono na długo przed terminem zakończenia inwestycji, gotowe są także drogi dojazdowe po wschodniej stronie ciągu głównego. Wykonawca rozpoczął przebudowę jezdni zachodniej, na której ułożona została częściowo warstwa wyrównawcza nawierzchni.

W okresie wiosenno-letnim wykonawca przystąpi do układania warstwy wiążącej nawierzchni na jezdni zachodniej, a następnie do układania warstwy ścieralnej SMA na obu jezdniach przyszłej obwodnicy, co będzie się wiązało ze zmianami organizacji ruchu.

To tzw. I etap obwodnicy Morawicy kosztuje ok. 78 mln zł. Jego wykonawcą jest Mostostal Warszawa. Realizacja w trybie zaprojektuj i buduj rozpoczęła się w 2018 roku. Wykonawca najpierw zoptymalizował rozwiązania projektowe, a następnie przystąpił do robót budowlanych.

Droga w I etapie budowana jest w śladzie istniejącej DK-73. Jej realizacja poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów. Nowy odcinek drogi krajowej nr 73 o długości 4,2 km od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP.

Nowa jezdnia powstała po wschodniej stronie istniejącej, a prawa jezdnia zostanie przebudowana. W ramach zadania zaprojektowane zostały 4 skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe.

Zgodnie z umową inwestycja ma się zakończyć wiosną 2022 roku. Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km. W drugim etapie inwestycji droga biec będzie po nowym śladzie. Przetarg na realizację kolejnego odcinka obwodnicy planowany jest w tym roku.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony