Partnerzy serwisu:

Obwodnica Morawicy wkracza w kolejny etap

Redakcja 15.10.2019

Obwodnica Morawicy wkracza w kolejny etap
fot. GDDKiA
Wkrótce ruszą roboty bitumiczne na obwodnicy Morawicy. Właśnie ułożono pierwszy odcinek próbny podbudowy bitumicznej na trasie powstającej w ciągu drogi krajowej nr 73. Powstająca droga odciąży ruch na trasie łączącej Kielce, Busko i Tarnów.
Odcinek próbny podbudowy bitumicznej o długości około 200 metrów zostanie teraz poddany badaniom laboratoryjnym. Wykonawca wkrótce rozpocznie natomiast układanie warstwy podbudowy na jezdni wschodniej – ma to nastąpić w listopadzie.

Jak informuje GDDKiA, równolegle w śladzie wschodniej jezdni obwodnicy Morawicy toczą się prace ziemne. Wykonywane są wykopy, nasypy, warstwy mrozoochronne, wykonawca rozpoczął prace przy górnych warstwach nasypów. Kontynuowane są roboty wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne i przy zbiorniku retencyjnym.

Na wschodniej jezdni w 75 procentach wykonano warstwy ulepszonego podłoża i warstwy mrozoochronne, w jednej czwartej warstwę podbudowy pomocniczej. Wykonane zostało podparcie ustroju nośnego kładki dla pieszych, a po wykonaniu deskowani, planowane jest zabetonowanie konstrukcji.

Inwestycję na zlecenie GDDKiA realizuje konsorcjum na czele z Mostostalem Warszawa. Kontrakt na I etap jest wart ok. 78 mln zł i został zawarty w lipcu 2018 roku. Pod koniec września tego roku został wydany ZRID dla tego zadania.

W I etapie obwodnica Morawicy budowana będzie w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 73. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem lokalnym podmiejskim i tranzytowym ciężkim odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów.

Nowy odcinek drogi krajowej nr 73 o długości 4,2 km od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP (głównej o ruchu przyspieszonym). W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie związana z drogą infrastruktura.

Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych począwszy od podpisania umowy.

Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km. W drugim etapie inwestycji droga będzie biec po nowym śladzie. Trwa aktualizacja koncepcji programowej dla tego etapu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony