Partnerzy serwisu:

Obwodnica Podłęża będzie droższa i powstanie później

Przemysław Farsewicz 04.12.2019

Obwodnica Podłęża będzie droższa i powstanie później
fot. Google Maps
Gmina Niepołomice będzie musiała znaleźć dodatkowe środki do projektu budowy obwodnicy Podłęża. Inwestycja warta 53,4 mln zł będzie droższa o 4 mln zł.
Trwa projektowanie ważnej dla regionu Podłęża i Niepołomic inwestycji jaką jest budowa obwodnicy Podłęża i Niepołomic. Chodzi dokładnie o 2-kilometrowy odcinek między projektowanym węzłem autostrady A4 a strefą inwestycyjną. Powstaną również: estakada nad torami kolejowymi, a także dwa mosty – nad potokami Bogusława i Podłężanka. Planuje się również zmianę przebiegu niepołomickiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 964. Na „przesunięcie” trasy czekają szczególnie mieszkańcy Niepołomic, bo po zmianach ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza centrum miasta – w efekcie będzie ciszej, spokojniej i znacznie bezpieczniej.

Mimo że kontrakt opiewa na 53,4 mln zł, to okazuje się, że finalnie może być dużo droższy. Wszystko za sprawą obiektów inżynieryjnych. Zespół projektowy otrzymał niedawno uzgodnienia od Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej warunków budowy mostu na rzece Podłężance oraz od PKP estakady nad linią kolejową. Wymogi co do rozwiązań technicznych okazały się inne, niż te zakładane w przygotowanej 3 lata temu koncepcji.

– To zwiększa zakres inwestycji i generuje roszczenie ze strony wykonawcy prac na poziomie 4 mln zł brutto. Trzeba tę kwotę – płatną w 2021 roku – wpisać do wieloletniej prognozy finansowej gminy. Pójście na „udry” i doprowadzenie do rozstrzygnięcia sądowego spowoduje, że nie zakończymy tego zadania w terminie i stracimy 38 mln zł unijnego dofinansowania – mówi burmistrz Niepołomic Roman Ptak, cytowany podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Dzienniku Polskim. Gmina rozważa wystąpienie o odszkodowanie do Skarbu Państwa.

Konieczność zmian w projekcie ma wpłynąć także na moment rozpoczęcia budowy obwodnicy Podłęża. Wstępnie mówi się o trzech miesiącach. Pierwotnie nowy trakt miał być gotowy w połowie 2021 roku. To spowoduje jeszcze większy rozdźwięk w inwestycjach w przypadku autostrady A4 i obwodnicy Podłęża, gdyż zjazd z obwodnicy na Węźle Niepołomice ma zacząć funkcjonować już w czerwcu 2020 roku. Oznacza, to że ruch tranzytowy jeszcze przez długi czas nie ominie centrum Niepołomic.

Już teraz na drogach wokół Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej panuje ogromny ruch – według badań to nawet 155 tys. pojazdów na dobę! A w ciągu najbliższych lat liczba ta ma się jeszcze zwiększyć – w 2035 roku będzie ich o 70 proc. więcej. Dlatego budowa zachodniej obwodnicy Podłęża i zmiana przebiegu obecnej drogi wojewódzkiej nr 964 jest niezbędna. Szczególnie, że ta ostatnia przebiega teraz przez centrum Niepołomic i w bliskim sąsiedztwie Puszczy Niepołomickiej, objętej ochroną Natura 2000 i tak chętnie odwiedzanej przez turystów czy rowerzystów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony