Partner serwisu

Obwodnica Świdnicy coraz bliżej

Przemysław Farsewicz 20.11.2021

Obwodnica Świdnicy coraz bliżej
fot. Google Maps
Świdnica ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do planowanej w przyszłości budowy południowo-zachodniej obwodnicy miasta. Jeżeli udałoby się znaleźć finansowanie, wyczekiwane od wielu lat drogowe obejście Świdnicy miałoby szansę powstać do 2028 roku.
Urząd Miejski w Świdnicy rozpisał przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy południowo-zachodniej obwodnicy miasta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382”. Zamówienie ma być realizowane etapowo i obejmuje opracowanie analizy techniczno-ekonomiczno-środowiskowej wraz z oceną efektywności planowanego zamierzenia inwestycyjnego. Następnie opracowana zostanie dokumentacja projektowa dla wybranego wariantu.

Do zadań wykonawcy będzie należało opracowanie projektu budowlanego, projektów wykonawczych, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, opracowania kosztorysu ofertowego i kosztorysu inwestorskiego. Firma pozyska także niezbędne uzgodnienia, opinie, pozwolenia i decyzje oraz sporządzi wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Inwestycja polegać będzie na wybudowaniu dwujezdniowej drogi wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu. Przygotowane zostaną dwa warianty trasy. Wariant nr 1 zakłada położenie obwodnicy bliżej miasta. W obu wersjach początek i koniec drogi jest wspólny. Początek projektowanej drogi przewiduje się w miejscu istniejącego skrzyżowania z drogą krajową nr 35 w miejscowości Słotwina, natomiast koniec na wysokości Boleścina, w miejscu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 382. Długość zaplanowanej do zaprojektowania drogi wynosi około 8-11,5 km, w zależności od wybranego wariantu. Droga będzie przebiegać po terenach leśnych oraz uprawnych, będzie krzyżować się z istniejącymi drogami, które zostaną włączone w jej przebieg za pomocą skrzyżowań prostych lub skanalizowanych lub skrzyżowań typu rondo w zależności od prognozowanego ruchu.

Jak podkreśla zamawiający, budowa w przyszłości obwodnicy pozwoli na skrócenie czasu przejazdu przez miasto. Obecnie przejazd odcinka o długości ok. 10 km drogą nr 35 w godzinach szczytu trwa ponad 40 minut. Natomiast czas przejazdu odcinka długości ok. 13 km obwodnicą nie powinien przekroczyć 10 minut. Wskazano także, że efektem inwestycji będzie obniżenie uciążliwości drogi dzięki wyprowadzeniu ciężkiego ruchu tranzytowego poza tereny miejskie Świdnicy.

Szacunkowa wartość opracowania dokumentacji to 1,32 mln zł. Wykonawca będzie miał na całe zadanie 34 miesiące. Już po 11 miesiącach będzie musiał jednak przedłożyć wyniki analiz, które posłużą do wybrania ostatecznego wariantu przyszłej inwestycji. Składanie ofert wyznaczono do 8 grudnia. Cena, która składa się na 60 proc. oceny, nie będzie jedynym kryterium wyboru wykonawcy. Po 20 proc. oferenci mają do zdobycia za doświadczenie zawodowe projektanta w specjalności inżynieryjnej oraz mostowej.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony