Partner serwisu

Obwodnica Sztabina ma wykonawcę. Budimex podpisał umowę

Redakcja/inf. pras. 31.05.2021

Obwodnica Sztabina ma wykonawcę. Budimex podpisał umowę
Fot. Google Maps
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisała z Budimeksem umowę na projekt i budowę obwodnicy Sztabina. To druga, po Suchowoli, obwodnica, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 8 Białystok – Augustów. Obie wykona ten sam wykonawca.
Obwodnica Sztabina powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Będzie realizowana w systemie projektuj i buduj. Na wybudowanie ponad 4-kilometrowej drogi wykonawca ma czas do drugiego kwartału 2025 roku. Wartość kontraktu to 139,83 mln zł.

Obwodnica będzie częścią drogi krajowej nr 8 i ominie Sztabin od strony wschodniej. Tym samym wyprowadzi ruch tranzytowy poza centrum tej miejscowości, co zdecydowanie poprawi komfort życia mieszkańców.

Nowa trasa rozpocznie się kilometr na południe od miasta, rondem zlokalizowanym przed rzeką Biebrza. Zakończenie obwodnicy zlokalizowane będzie ok. dwa kilometry na północ od Sztabina, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości zjazdu do miejscowości Ewy.

Obwodnica o długości 4,2 km będzie drogą jednojezdniową z pasami ruchu o szerokości 3,5 metra, dostosowaną do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. O rodzaju nawierzchni zdecyduje wykonawca.

W ramach obwodnicy Sztabina powstaną trzy skrzyżowania, w tym dwa typu rondo. Największym obiektem będzie ponad 720-metrowa estakada nad doliną Biebrzy.

W celu ochrony środowiska na obwodnicy przewidziano przejścia dla zwierząt oraz specjalne wygrodzenia, które kierować będą do nich zwierzęta. Powstanie również odcinkowa kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne, a także ekrany przeciwolśnieniowe. W ramach zadania zbudowany zostanie również wiadukt i przejście pieszo-rowerowe.

– Dwadzieścia jeden zadań, ponad 265 km i nieco ponad 7,5 mld złotych! To statystyki opisujące umowy na realizację nowych dróg, które podpisaliśmy od początku tego roku. Są wśród nich inwestycje w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic oraz autostrady i drogi ekspresowe – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Na terenie województwa podlaskiego, poza Sztabinem i Suchowolą powstaną także drogowe obejścia Białobrzeg, Augustowa i Zambrowa.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony