Partnerzy serwisu:

Obwodnica Wałcza nie powstanie w tym roku

Elżbieta Pałys 28.06.2018

Obwodnica Wałcza nie powstanie w tym roku
fot. GDDKiA
Budowana w ciągu drogi krajowej nr 10 obwodnica Wałcza nie powstanie w tym roku. Trwa analiza roszczeń wykonawcy, ale wiadomo, że nowy termin wykroczy poza rok 2018.
Obwodnica Wałcza ma wyprowadzić poza miasto ruch z przebiegającej przez miasto drogi krajowej nr 10. Będzie miała prawie 18 km długości. Ma mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i być dostoswana do nośności 115 kN/oś.

https://www.openstreetmap.org/#map=13/53.2726/16.4280
Jej wykonawcą jest Energopol Szczecin, z którym kontrakt został zawarty w listopadzie 2015 roku. Umowa z firmą opiewa na 430,5 mln zł. Droga miała być gotowa w połowie tego roku, wiadomo, że będzie znacznie później.

– Wykonawca złożył roszczenia dotyczące wydłużenia czasu na ukończenie zadania, obecnie są one analizowane – mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy GDDKiA w Szczecinie. Po rozpatrzeniu roszczeń, GDDKiA podpisze aneks do umowy. – Zakończenie robót na tej obwodnicy nie nastąpi jeszcze w tym roku – dodaje Mateusz Grzeszczuk.

Wykonawca, wnosząc o wydłużenie czasu na realizację odwołuje się głównie do niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz konieczności wprowadzenia zmian w dokumentacji projektowej.

Na obwodnicy powstającej w nowym śladzie powstaną 4 węzły drogowe: Wałcz Zachód, Wałcz Północ, Wałcz Wschód i Witankowo. Wybudowane zostaną 4 ronda 17 wiaduktów, dwa mosty, dwie estakady oraz 14 przepustów ekologicznych. Na trasie przewidziano także 11 przejść dla zwierząt.

Najbardziej charakterystycznym obiektem na budowanej obwodnicy jest obiekt mostowy o długości 760 m budowany techniką nasuwania. Obiekt będzie się składał z 13 przęseł, w tym 11 o długości 61,3 m. Przeprowadzi ekspresówkę nad głębokim na kilka metrów jarem oraz bagnistym terenem ze słabonośnym gruntem.

Przez Wałcz, którego mieszkańcy czekają na obwodnicę drogą krajową nr 10 przejeżdża każdego dnia ok. 15 tys. pojazdów dziennie. Latem ruch ten wzrasta do ok. 30 tys. samochodów w ciągu doby.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony