Partnerzy serwisu:

Od dziś drożej na A4 Katowice – Kraków

Elżbieta Pałys 01.10.2020

Od dziś drożej na A4 Katowice – Kraków
Fot. Google Maps
Nowe stawki opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 są już faktem. Wraz z 1 października za każdy przejechany odcinek płacimy 12, a nie jak dotychczas 10 zł. Taniej płacą korzystający z aplikacji, którzy wcześniej kupili impulsy.
O planowanej zmianie taryfy Stalexport Autostrada Małopolska poinformował pod koniec lipca. Wtedy też skierował do GDDKiA wniosek o wyrażenie zgody.

Zarządca dróg krajowych formalnie nie ma możliwości wpływania na wielkość opłat o ile podwyżka nie narusza postanowień umowy koncesyjnej. GDDKiA podkreśla jednak, że jej stanowisko w tej sprawie jest negatywne, ponieważ – jak wskazano – wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderza bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy.

GDDKiA zwracała uwagę, że koncesjonariusz przyjął na potrzeby podwyżki błędne założenia dotyczące prognozy ruchu oraz nie wziął pod uwagę wyjątkowej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią.

Koncesjonariusz z kolei zaznacza, że stawki dla pojazdów osobowych ostatni raz były zmieniane ponad 5 lat temu, tj. w marcu 2015 roku. Pozostawia jednocześnie promocyjne stawki dla tych, którzy zdecydowali się skorzystać z szybszych, bezkontaktowych form płatności z wykorzystaniem m.in. aplikacji powiązanej z automatycznym odczytem tablic rejestracyjnych.

Do 30 września kierowcy ci płacili 7 zł zamiast 10, od października nowa preferencyjna stawka to 8 zł (Stalexport podkreśla, że tyle kierowcy płacili w 2009 roku), choć ci, którzy nabyli impulsy „na zapas” nadal mogą przekraczać bramki według starej taryfy.

Stawki preferencyjne dla pojazdów kategorii 2 i 3 (17 zł na każdym PPO) oraz kategorii 4 i 5 (30 zł na każdym PPO) zostaną utrzymane w dotychczasowej wysokości. Ni zmienia się dla nich także dotychczasowa stawka podstawowa, tj. dla kategorii 2 i 3 jest to 20 zł na każdym PPO oraz dla kategorii 4 i 5 – 35 zł na każdym PPO.

W okresie pandemii natężenie ruchu na płatnym odcinku A4 spadło nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. W ostatnich tygodniach ruch zbliża się do poziomów sprzed roku, ale uwzględniając cały okres od początku roku liczba pojazdów na autostradzie jest niższa o 19 proc.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony