Partnerzy serwisu:

Od października 2020 zapłacimy za jazdę po niemieckich autostradach

Leonard Dolecki 03.01.2019

Od października 2020 zapłacimy za jazdę po niemieckich autostradach
fot. bmvi.de
We wtorek 1 stycznia minister transportu RFN Andreas Scheuer poinformował w wideo opublikowanym w jednym z serwisów społecznościowych o wprowadzeniu, w października 2020 roku, opłat za korzystanie z niemieckich autostrad przez samochody osobowe.
Jak informował Scheuer – jeszcze 30 grudnia podpisana została umowa dotycząca opłat za autostrady, tym samym jest to pewne, że wejdą one w życie w październiku 2020 roku.

Obecnie nie wiadomo jaka ma być dokładna wysokość opłat. System ma polegać na możliwości wykupienia winiet. Ich cena ma być uzależniona od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i ekologiczności samochodu.

Kontrowersyjnym elementem sprawy jest to, że tak naprawdę opłaty będą obowiązywać jedynie obcokrajowców korzystających z niemieckich dróg. W kwietniu 2017 roku tę kwestię krytykowało wiele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz deputowani Parlamentu Europejskiego. Mówiono wtedy o naruszeniu zasady niedyskryminacji w UE. Później Austria zaskarżyła niemiecki projekt do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, jako argument podając właśnie dyskryminację obywateli innych państw UE. Wyrok ma zapaść w połowie 2019 roku.

Dyskryminacja w tym przypadku polega na tym, że niemieccy kierowcy będą mogli odliczyć opłatę za przejazdy od podatku. Tego nie będą mogli zrobić zagraniczni podróżujący. – Wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych to ustanowienie sprawiedliwości. W ten sposób zapłaci każdy, kto korzysta z naszej infrastruktury. Nie oznacza to jednak większych obciążeń dla mieszkańców RFN – mówił minister transportu RFN.

Według szacunkowych danych ministerstwa transportu nowe opłaty, po odliczeniu kosztów, mają zasilić budżet Niemiec kwotą 500 mln euro rocznie. Pieniądze te mają trafić na inwestycje infrastrukturalne.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony