Partnerzy serwisu:

Od początku roku viaTOLL zebrał blisko 1,2 mld zł

ep. 08.08.2019

Od początku roku viaTOLL zebrał blisko 1,2 mld zł
fot. GDDKiA
Blisko 1,2 mld złotych wpłynęło do Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu opłat drogowych w ramach viaTOLL – poinformował Generalny Inspektorat Transportu Drogowego, który od listopada 2018 roku zarządza systemem.
GITD podkreśla, że kwota ta jest wyższa niż zebrana w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy ubiegłego roku (wiadomo, że za cały 2018 rok kwota zebrana w ramach viaTOLL wyniosła nieco ponad 2 mld zł).

– Po przejęciu systemu przez GITD nie odnotowano żadnych utrudnień i awarii związanych z jego funkcjonowaniem. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy 2018 r., kiedy operatorem systemu był podmiot komercyjny, zwiększyły się również wpływy do funduszu – podaje w komunikacie operator systemu.

Jak podaje inspektorat, rośnie liczba przejechanych kilometrów – w tym roku kierowcy przejechali już płatnymi odcinkami dróg 3 mld 829 mln km, to o ponad 141 mln kilometrów więcej niż rok wcześniej – podano w komunikacie.

Więcej niż połowa (53%) przejechanych kilometrów to płatne odcinki autostrad, 34% to płatne odcinki dróg ekspresowych, a 13% – dróg krajowych. Liczba zawartych transakcji wzrosła o 31 mln – w tym roku było ich ponad 600 mln – podał GITD.

Obecnie systemem poboru opłat objętych jest ponad 3,6 tys. km dróg. Ostatnie rozszerzenie sieci miało miejsce w lipcu 2017 roku. Na razie kolejne powiększanie sieci nie jest planowane – to dlatego, że w 2021 roku ma być gotowy nowy system poboru opłat, który będzie oparty o technologię satelitarną. Rozbudowywanie obecnego systemu, z czym wiązałoby się m.in. instalowanie bramownic, nie ma więc, zdaniem decydentów, uzasadnienia ekonomicznego.

Do listopada 2018 r. za zarządzanie systemem był odpowiedzialny podmiot prywatny – Kapsch. Obecnie za system poboru opłat odpowiada podmiot publiczny – GITD, na którego zlecenie najważniejsze usługi świadczy Instytut Łączności, którego jednym z głównych podwykonawców jest z kolei m.in. Kapsch.

Wpływy z poboru opłat zasilają Krajowy Fundusz Drogowy. Stąd trafiają na inwestycje drogowe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony