Partnerzy serwisu:

Od poniedziałku drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin

Redakcja 12.02.2021

Od poniedziałku drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin
fot. Google Maps
23 zł zapłacimy za przejazd każdym z trzech odcinków A2 na trasie pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem Do tej pory stawka ta wynosiła 22 zł. Podwyżka wejdzie w życie od poniedziałku 15 lutego. Poinformował o nich koncesjonariusz – spółka Autostrada Wielkopolska.
Jak argumentuje AWSA, zmiana stawek podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji.

Zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 zostanie wprowadzona 15 lutego 2021 roku. Obowiązująca od tego dnia od godziny 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem będzie wynosić:
• 23 PLN – Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
• 34 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
• 52 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
• 80 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
• 230 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Podane stawki zawierają podatek VAT, bowiem opłaty na koncesyjnych odcinkach autostrad w Polsce w przeciwieństwie do publicznych autostrad, są objęte 23-procentowym podatkiem od towarów i usług.
Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolska na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km. Oznacza to, że przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 34 groszy za jeden kilometr – wylicza koncesjonariusz.

Spółka tłumaczy, że na poziom cen za przejazd zarządzanymi przez nią płatnymi odcinkami autostrady wpływają realne koszty utrzymania, koszty obsługi kredytów oraz realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego. Nie bez wpływu pozostaje inflacja.

„Z danych Eurostatu wynika, że wzrost cen detalicznych w Polsce wyniósł w 2020 roku 3,4 proc. i był najwyższy w całej Unii Europejskiej. Z kolei jak podaje Narodowy Bank Polski inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii, a więc cen dóbr szczególnie wrażliwych na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe, utrzymywała się w drugiej połowie 2020 roku na rekordowym od 18 lat poziomie ponad 4 proc. Ponadto z danych NBP wynika, że oczekiwania inflacyjne wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Zdaniem ponad 61 proc. ankietowanych przedsiębiorców w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny będą rosły szybciej lub w tempie bieżącej inflacji” – czytamy w komunikacie.

Koncesjonariusz finalizuje obecnie prace związane z rozbudową autostradowej obwodnicy Poznania. Inwestycja kosztowała spółkę 202 mln zł. Trzema pasami pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny kierowcy jeżdżą już od grudnia 2019 r. W 2020 roku realizowano jeszcze m.in. budowę nowych i rozbudowę istniejących ekranów akustycznych, wymieniono bariery drogowe na węzłach autostradowych, a także wymieniono oznakowania pionowe i poziome.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony