Partner serwisu

Od projektu do użytkowania

30.09.2014

Od projektu do użytkowania
Fot. Bentley
Firma założona 30 lat temu w garażu dziś dostarcza oprogramowania potrzebnego architektom, wykonawcom i zarządcom infrastruktury. Bez pomocy Bentleya też można postawić dom, zbudować most, albo – jak w polskim przypadku – zbudować autostradę, ale z nim robi się to szybciej i taniej.

– Zależy nam na tym, żeby na każdym etapie tworzenia infrastruktury kolejne osoby nie robiły tego samego, tylko korzystały wzajemnie ze swojej pracy, dziś to się niestety często dzieje – tłumaczył dyrektor Bentley Systems Polska Paweł Starzyński przy okazji dorocznej, warszawskiej konferencji Bentley Advantage Seminar.

 

Gdy w 1984 r. Keith Bentley zakładał swoją firmę zaczynał od opracowania programu do projektowania budynków. Dziś liczba aplikacji Bentleya sięga 400 i jest wykorzystywana w tworzeniu instalacji przemysłowych, w architekturze budynków, tworzeniu mostów, dróg, linii kolejowych, a także rozwiązań geodezyjnych. Przedstawiciele Bentleya chwalą się, że trudno znaleźć na świecie ważną konstrukcję która powstała bez nich. Ich programy można podzielić na te, które pozwalają na modelowanie danych, te przeznaczone do zarządzania projektami, oraz te, które służą do zarządzania zasobami.

 

W największym uproszczeniu Bentley tworzy programy komputerowe wykorzystywane podczas budowy, ale też po niej. Z tego oprogramowania korzystają architekci, którzy zyskują wygodne narzędzie, które w łatwy sposób wskaże im wizualizację 3D tego co zaprojektowali, pokaże wpływ różnych czynników na projekt (np. oświetlenia, obciążeń, etc.), i pozwoli na łatwą modyfikację założeń.

 

Budowlańcy dzięki programom Bentley mogą łatwo modelować to co budują. Z kolei zarządcy, którzy eksploatują już zbudowany obiekt, również mają o nim szereg informacji. Aplikacja pozwala np. na zaznaczenie konkretnej belki będącej elementem mostu, sprawdzenia informacji, które jej dotyczą, przejrzenia zdjęć które jej robiono na różnych etapach powstawania i eksploatacji, etc. Tak naprawdę oprogramowanie Bentley to gigantyczny zasób informacji o infrastrukturze, której dotyczy. Firma stara się jak najbardziej ułatwić dostęp do niej tym, którym jest potrzebna.

 

Firmy zaangażowane na każdym etapie rozwoju infrastruktury – projektowaniu, budowie i eksploatacji – płacą za stworzone i stale rozwijane przez Bentley oprogramowanie. Firma zatrudnia na całym świecie 3 tys. osób, z jej programów korzysta milion użytkowników w 165 krajach. Roczne przychody to ok. 600 mln dol. z czego 3/4 to dochody z subskrypcji.

 

Projekty powstające przy pomocy aplikacji Bentleya jest sporo też w Polsce. W dużej części korzystano z nich podczas budowy Stadionu Narodowego. Większość dróg ekspresowych i autostrad powstawało dzięki niej. Również PKP PLK korzysta z oprogramowania Bentleya do analizy i kontroli stanu sieci kolejowej w Polsce.

 

To właśnie GDDKiA oraz spółki PKP są według Starzyńskiego tymi podmiotami, które mogą najbardziej skorzystać na rozwiązaniach proponowanych przez firmę, choć dziś głównymi partnerami Bentleya są polskie oddziały zagranicznych spółek.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony