Partnerzy serwisu:

Od soboty S5 Poznań - Wrocław będzie dłuższa o 50 km

ep. 13.12.2019

Od soboty S5 Poznań - Wrocław będzie dłuższa o 50 km
fot. GDDKiA
W sobotę 14 grudnia kierowcom zostaną udostępnione trzy odcinki drogi ekspresowej S5 łączącej Poznań z Wrocławiem. W sumie to 50 km drogi.
Mowa o odcinkach Poznań – Wronczyn liczącym 16 km, Wronczyn – Kościan o długości blisko 19 km o Kościan Południe – Radomicko – 15,5 km.

Otwarcie trasy planowane jest na sobotni poranek.

Pierwszy z wymienionych odcinków, pomiędzy węzłem na autostradzie A2 w Poznaniu a Wronczynem to fragment, który jest częściowo dostępny od końcówki ubiegłego roku (choć według pierwotnych planów miał być gotowy jeszcze w 2017 roku). Wówczas do użytku – na zasadzie przejezdności – udostępniono jedną jezdnię. Na drugiej ora spoza korpusem drogi, nadal trwały prace.

W czerwcu z budowy zszedł wykonawca – konsorcjum na czele z Toto. Pozostałe prace podzielono pomiędzy kilku wykonawców. Zasadnicze prace powierzono Budimeksowi, który wykonywał sąsiedni odcinek, a pozostały zakres podzielono na mniejsze przetargi.
Trasa Wronczyn – Kościan była w realizacji od kwietnia 2016 roku. Zadanie w trybie zaprojektuj i wybuduj wykonał Budimex. ZRID dla tej inwestycji został wydany w grudniu 2017 roku.

Oprócz drogi głównej wykonawca wybudował m.in. dwa węzły drogowe oraz łącznik drogowy do istniejącej DK–5. Przebudowane zostały fragmenty istniejących dróg, wykonane drogi serwisowe a także ciągi piesze i rowerowe.

Odcinek Kościan Południe – Radomicko wykonała firma Mota Engil. Na ponad 15-kilometrowej trasie powstały 4 węzły drogowe: Kościan Południe, Śmigiel Północ, Śmigiel Południe i Lipno, a także obiekty inżynierskie, w tym 4 mosty i 7 wiaduktów.

Inwestycja – w trybie zaprojektuj i wybuduj – była w realizacji od kwietnia 2016 roku.

Po oddaniu tych odcinków droga ekspresowa łącząca aglomeracje poznańską i wrocławską będzie kompletna. Z Wrocławia do Poznania dojedziemy w ok. 2 godziny.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony