Partnerzy serwisu:

Oferty na przekop Mierzei Wiślanej o miesiąc później

Elżbieta Pałys 19.02.2019

Oferty na przekop Mierzei Wiślanej o miesiąc później
fot. https://commons.wikimedia.org
Najwcześniej na początku kwietnia poznamy oferty w przetargu na budowę drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Urząd Morski w Gdyni poinformował o zmianie terminu.
Chodzi o pierwsza część przetargu związanego z realizacją tej inwestycji. Postępowanie ruszyło z końcem grudnia ub. roku. Jego zakres obejmuje m.in.: wykonanie portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także oznakowaniem nawigacyjnym, budynkami technicznymi, parkingami, punktem widokowym, nowym układem drogowym (w tym dwa ruchome stalowe mosty), a także budowę sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Pierwotnie termin składania ofert wyznaczono na 7 marca. Teraz został on zmieniony na 15 kwietnia. W międzyczasie do zamawiającego wpłynęło odwołanie złożone przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Organizacja odwołała się od czynności zamawiającego w zakresie opisania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej lub finansowej oraz zdolności technicznej lub zawodowej. Odwołała się także od opisu zabezpieczenie należytego wykonania umowy, opisania przedmiotu umowy oraz opisania warunków kontraktowych.

Planowany kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Celem jest umożliwienie wpływania do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m i szerokości 20 m. Koszt specyficznej na naszym rynku inwestycji oszacowano na 880 mln zł. Przekop, według planu ma być wykonany do 2022 roku.

Po ogłoszeniu przetargu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk optymistycznie zakładał, że rozstrzygnięcie pierwszego etapu postępowania nastąpi w ciągu 3 miesięcy. Wiadomo, że to nadmiernie optymistyczne założenie, nie zostanie zrealizowane.

Omawiane postępowanie jest jednym z trzech, które są planowane w ramach tej inwestycji. Drugi ma być ogłoszony w pierwszej połowie 2019 roku i będzie dotyczył prac na rzece Elbląg polegających na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych. Ostatnie postępowanie na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym wstępnie planowane jest do ogłoszenia za 1,5 – 2 lata.

W miniony piątek 15 lutego 2019 wojewoda pomorski wydał zezwolenie na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej dla przekopu mierzei. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Jeszcze tego samego dnia rozpoczęła się wycinka drzew. Ma potrwać do końca lutego.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony