Partner serwisu

Ogromny most wiszący połączył azjatycką i europejską część Turcji

Przemysław Farsewicz 20.03.2022

arrow
arrow
Ogromny most wiszący połączył azjatycką i europejską część Turcji
Fot. Turkish President Press Office
Ogromny most wiszący połączył azjatycką i europejską część Turcji
Ogromny most wiszący połączył azjatycką i europejską część Turcji
Ogromny most wiszący połączył azjatycką i europejską część Turcji
Ogromny most wiszący połączył azjatycką i europejską część Turcji
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan i premier Korei Południowej zainaugurowali ogromny most wiszący nad cieśniną Dardanele, który połączył europejską i azjatycką część kraju. Obiekt określono największym na świecie mostem podwieszanym.
Most Canakkale 1915 to już czwarty most łączący europejskie i azjatyckie wybrzeże Turcji – obok istniejących już trzech w Stambule. Kamień węgielny pod budowę mostu nad cieśniną Dardanele został położony w marcu 2017 roku. Zaś 18 marca 2022 r. prezydent Recep Tayyip Erdoğan dokonał oficjalnego otwarcia obiektu.

Przy realizacji projektu zaangażowanych było ponad 5 tys. pracowników. Nowy most zapewni możliwość przejazdu nad cieśniną Dardanele pomiędzy miastem Gelibolu w europejskiej części Turcji z miastem Canakkale po azjatyckiej stronie w czasie zaledwie 6 minut. Wcześniej pokonanie takiej drogi promem zajmowało półtorej godziny.

Most określono mianem „najdłuższego mostu podwieszanego o rozpiętości środkowego przęsła”, którego długość wynosi 2023 metrów. Most ma całkowitą długość 3563 metrów. Rozpiętość skrajnych przęseł wynosi więc 770 metrów. Doliczając jeszcze dojazdy o długości 365 metrów z jednej strony i 680 metrów z drugiej strony, całkowita długość tego ogromnego przedsięwzięcia wynosi 4608 metrów. Jezdnia ma 45,06 metrów szerokości i po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Po obu stronach mostu znajdują się chodniki, ale wyłącznie do celów technicznych.

– Turcja wyprzedziła Japonię, która ma najdłuższy most na świecie pod względem rozpiętości i zajęła pierwsze miejsce – pochwalił się podczas inauguracji Recep Tayyip Erdoğan, prezydent Turcji. Inauguracja zbiegła się w czasie z 107. rocznicą zwycięstwa Turcji w I wojnie światowej nad flotą brytyjsko-francuską, która zaatakowała Dardanele. Również w konstrukcji mostu zastosowano wiele symboliki. Najdłuższe środkowe przęsło o długości 2023 roku ma symbolizować rok, w którym Turcja świętuje stulecie założenia Republiki Tureckiej po upadku Imperium Osmańskiego. Wysokość pylonów wynosi 318 metrów, co odnosi się do daty 18 marca, kiedy to kraj upamiętnia żołnierzy poległych podczas bitew morskich i lądowych w Gallipoli.

Dotychczas miano najdłuższego mostu podwieszanego należało do mostu Akashi Kaikyō, zwanego również „Mostem Perłowym”. Obiekt łączy japońskie miasto Kōbe na wyspie Honsiu z wyspą Awaji na Morzu Wewnętrznym. Most ma długość 3911 m – w tym jego najdłuższe środkowe przęsło wynosi 1991 m.

Budowa mostu Canakkale 1915 r. kosztowała 2,5 miliarda euro. - Turcja jednak zaoszczędzi 415 milionów euro rocznie na redukcji zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla – powiedział Erdogan. Zapowiedział, że opłata za przejazd mostem wyniesie 200 lir tureckich, czyli ok. 60 zł.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony