Partner serwisu

Ogromny wzrost cen produkcji budowlano-montażowej. „Sytuacja w branży jest bardzo groźna”

Grzegorz Rekiel 04.04.2022

Ogromny wzrost cen produkcji budowlano-montażowej. „Sytuacja w branży jest bardzo groźna”
fot. Pixabay
O 9,3% wzrosły w lutym, licząc rok do roku, ceny produkcji budowlano-montażowej w Polsce – poinformował niedawno Główny Urząd Statystyczny.
W sporządzonej przez GUS analizie ceny z lutego 2022 r. zostały porównane nie tylko z analogicznym okresem sprzed 12 miesięcy, ale też ze styczniem 2022 r. Według wstępnych danych, w lutym 2022 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 9,3%, licząc rok do roku, zaś o 1,2% - w porównaniu ze styczniem 2022 r.

Jak wyglądały statystyki w poszczególnych kategoriach? W porównaniu z lutym 2021 r. o 9,7% wzrosły koszty budowy budynków; o 9,6 % podrożały budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej; a o 8,5% wzrosły koszty robót budowlanych specjalistycznych. – Z kolei w lutym 2022 r. w stosunku do stycznia 2022 r. odnotowaliśmy wzrost cen budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - po 1,2%, jak również robót budowlanych specjalistycznych - o 1,1% – czytamy w analizie.

Dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa zauważył na Twitterze, że ceny produkcji budowlano-montażowej osiągnęły w Polsce rekordowy poziom od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej (maj 2004 roku). – A wpływ wojny (na Ukrainie – aut.) na rynek budowlany zobaczymy dopiero w analizie za marzec. Będzie bardzo gorąco, a sytuacja dla polskiej budowlanki jest naprawdę bardzo groźna – skomentował Kaźmierczak.

Eksperci GUS podkreślają z kolei, że ceny produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym rosną od marca 2021 r. Były wówczas o 2,6 % wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., w kwietniu 2021 r. wzrost wyniósł 2,9% r/r, w maju – 3,3%, a np. w grudniu – już 7,6%.

Niedawno pisaliśmy też o raporcie nt. sytuacji w branży budowlanej po wybuchu wojnie na Ukrainie. W analizie, którą sporządzili: dr Damian Kaźmierczak; Jan Styliński, prezes PZPB oraz Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, omówione zostały także zjawiska występujące przed 24 lutego (dzień rozpoczęcia rosyjskiej inwazji).

Z raportu wynika, że jednym z większych problemów jest dla branży wzrost cen materiałów budowlanych. W lutym 2022 r. aż 65,7% ankieto danych firm wskazywało, że rosnące koszty stanowią barierę dla ich działalności wobec ponad 30% w styczniu 2020 r. Firmy zmagały się także z niedoborem materiałów, w styczniu ok. 13% wskazywało, że jest to bariera w ich działalności, a w analogicznym okresie 2021 r. – zaledwie ok. 3%.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony