Partnerzy serwisu:

OIGD: Potrzebne stabilne źródło finansowania dróg

Redakcja 12.07.2017

OIGD: Potrzebne stabilne źródło finansowania dróg
fot. Eric Pulley, commons.wikimedia.org, GNU FDL (2)
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa uważa, że drogi krajowe i samorządowe potrzebują stabilnego finansowanie infrastruktury drogowej. W skierowanym do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury stanowisko Izba poparła projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych.
W przekazanym stanowisku OIGD podkreśla, że jako organizacja zaangażowana w działania wielu gremiów, a także uczestnicząca w pracach komisji parlamentarnych czy Radzie Ekspertów działającej na rzecz optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych wielokrotnie zwracała uwagę na potrzebę zapewnienia stabilnego i na odpowiednim poziomie finansowania infrastruktury drogowej zarówno krajowej, jak i samorządowej.

Izba przypomina, że na potrzebę harmonijnego rozwoju i zabezpieczenia finansowania dróg publicznych zwracała uwagę m.in. w listopadzie 2016 roku w piśmie skierowanym do premier Beaty Szydło. Zwracała się wtedy z apelem o podjęcie działań na na rzecz kompleksowego uregulowania problemu finansowania dróg w Polsce.

– Mając powyższe na uwadze, Izba popiera utworzenie Funduszu Dróg Samorządowych, który poprzez stabilne finansowanie dróg samorządowych wpłynie na ich rozwój i jakość – czytamy w stanowisku Izby zrzeszającej wykonawców drogowych.

Poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych dziś rozpatrywany jest w pierwszym czytaniu przez Sejm. Projekt przewiduje wprowadzenie opłaty drogowej – w kwocie 20 gr plus VAT za litr benzyny i oleju napędowego oraz blisko 37 gr. za kg gazu - która ma zasilić w połowie budowę dróg krajowych, a w połowie samorządowych. Pieniądze dla dróg lokalnych mają być gromadzone w nowo powoływanym Funduszu Dróg Samorządowych. FDS ma działać na podobnych zasadach jak obecnie KFD.

Ustawa ma wejść w życie 30 dni od jej ogłoszenia.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony