Partnerzy serwisu:

Około 350 mln zł na tegoroczne modernizacje dworców

Emilia Derewienko 28.07.2015

Około 350 mln zł na tegoroczne modernizacje dworców
fot. PKP SA
PKP SA nie zwalnia tempa i realizuje największy w historii program modernizacji dworców. Jeszcze w tym roku podróżni skorzystają z kolejnych 20 zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw obiektów. Wartość inwestycji to ok. 350 mln zł.
PKP SA prowadzi inwestycje dworcowe niemal w całej Polsce. W ciągu ostatnich trzech lat udostępniono podróżnym 60 zmodernizowanych obiektów. Tylko w ubiegłym roku oddano do użytku 21 dworców po przebudowie. Wartość przeprowadzonych inwestycji wyniosła łącznie ok. 220 mln zł. Tegoroczne wydatki na ten cel wyniosą ok. 350 mln zł, a podróżni skorzystają z kolejnych 20 nowoczesnych obiektów.

Modernizacje prowadzone są w niemal każdym regionie kraju. Aż 6 inwestycji PKP SA realizuje obecnie w województwie mazowieckim. Trwają prace na warszawskim Dworcu Centralnym i modernizacja obiektu w Grodzisku Mazowieckim. Od podstaw budowane są cztery dworce: Warszawa Zachodnia (w ramach projektu deweloperskiego) i tzw. innowacyjne dworce systemowe (IDS) w Mławie, Nasielsku i Ciechanowie. Koszt budowy tych trzech IDS-ów to około 14 mln zł. Projekt dla Warszawy Zachodniej obejmuje budowę nowego dworca i kompleksu biurowego. Szacunkowa wartość projektu to 156 mln euro.

Ponad 200 mln zł będą kosztowały dwie inwestycje PKP S.A. w woj. kujawsko-pomorskim. W regionie trwa budowa nowego dworca Bydgoszcz Główna i modernizacja obiektu w Inowrocławiu. Całościowy koszt pierwszego projektu to ok. 197 mln zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość unijnego dofinansowania to ok. 120 mln zł. Modernizacja dworca w Inowrocławiu, która obejmuje remont wnętrza budynku, dachu oraz instalacji to koszt prawie 6,5 mln zł.

Gruntowna przebudowa dworca w Gliwicach, Częstochowie i Katowicach (Katowice Ligota) oraz planowana rewitalizacja dworca Sosnowiec Maczki – tak natomiast wyglądają działania PKP SA w województwie śląskim. Łączny koszt trwających modernizacji to ok. 130 mln zł. W Wielkopolsce PKP SA prowadzi obecnie 2 projekty – w Pile i Kaliszu. Podróżni mogą już korzystać z odnowionego, udostępnionego w tym roku, dworca w Rawiczu. Łączny koszt tych inwestycji to prawie 29 mln zł.

W województwie małopolskim przebudowywane są dworce Kraków Płaszów i Wieliczka. Łączny koszt tych modernizacji to ok. 8,5 mln zł. Około 18 mln zł pochłoną modernizacje dworców w Dębicy i Jarosławiu. Obydwa budynki przejdą gruntowną przebudowę. Otwarcia dworców zaplanowane są na koniec tego roku.

– Każdą inwestycję dworcową poprzedzają dokładne analizy. Pod uwagę brane są: potoki podróżnych, potrzeby lokalnych społeczności oraz potencjał komercyjny. Niejednokrotnie zmodernizowane dworce stają się prawdziwymi wizytówkami miast, zwłaszcza te zabytkowe, które po renowacji odzyskują niepowtarzalny, historyczny charakter – mówi Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości w PKP SA.– Nie zawsze tradycyjna modernizacja znajduje uzasadnienie. W przypadku niektórych inwestycji zdecydowaliśmy się na wybudowanie zupełnie nowych obiektów. Tak było na przykład w Krakowie, gdzie powstał jeden z najnowocześniejszych dworców. Z kolei w niektórych mniejszych miastach realizujemy pilotażowy, autorski program pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. W miejscu dotychczasowych niefunkcjonalnych obiektów powstaną nowe: nowoczesne, ekologiczne i tańsze w utrzymaniu – dodaje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony