Partnerzy serwisu:

Olsztyn: Miejskie połączenie z obwodnicą gotowe. Czas na GDDKiA

Przemysław Farsewicz 09.05.2019

Olsztyn: Miejskie połączenie z obwodnicą gotowe. Czas na GDDKiA
fot. mat. pras.
Miasto zakończyło budowę drogi, która połączyła Olsztyn z południową obwodnicą. Mowa o nowym śladzie ul. Pstrowskiego, która biegnie przez dawny poligon na Pieczewie. Gdy GDDKiA ukończy węzeł Pieczewo, możliwe będzie puszczenie ruchu samochodowego nowym traktem.
Olsztyn zakończył wart 53 mln zł projekt budowy w nowym śladzie ul. Pstrowskiego wraz z kilkusetmetrowym odcinkiem drogi jako dowiązaniem do południowej obwodnicy miasta. Był to warunek konieczny, aby GDDKiA wybudowało po swojej stronie węzeł Pieczewo. Uroczystego otwarcia władze miasta dokonały w środę (8.05.). Na razie jeszcze bez kierowców, bo nowa droga czeka na ukończenie prac na węźle.

 

Nowa ul. Pstrowskiego rozpoczyna się na wysokości pętli autobusowej na Osiedlu Mazurskim i prowadzi w kierunku miejscowości Szczęsne do połączenia z obwodnicą (węzeł Pieczewo). Nowy odcinek drogi o długości ok. 2,7 km jest wykonany w układzie przestrzennym dwujezdniowym. W ramach inwestycji powstało m.in. 6 rond, w tym 4 turbinowe, 10 zatok autobusowych, pętla autobusowa oraz miejsce do kontroli i ważenia pojazdów ciężarowych. Po obu stronach ul. Pstrowskiego są ścieżki rowerowe oraz trakty piesze. Projekt zakładał również zagospodarowanie zieleni oraz montaż nowoczesnego oświetlenia.

– Możemy cieszyć się, że zrealizowaliśmy tę inwestycję. Czekamy tylko na ostateczne zakończenie prac przy węźle Pieczewo. Przy projektowaniu obwodnicy pojawiło się zagrożenie, że węzeł Pieczewo nie powstanie właśnie z powodu braku połączenia z miastem poprzez ulicę Pstrowskiego. Wielokrotnie zapewniałem, że będziemy gotowi z łącznikiem i skończymy tę ulicę przed oddaniem węzła, bo trudno sobie wyobrazić, żeby obwodnica była w pełni funkcjonalna bez tego połączenia. I tak się stało! Teraz możemy spokojnie czekać na uruchomienie węzła Pieczewo, co powinno nastąpić za około dziesięć dni – wyjaśnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Umożliwi to połączenie tego węzła obwodnicy z oddaną nową ul. Pstrowskiego i otwarcie ich dla ruchu.

Wraz z pozostałym układem dróg dojazdowych i obwodnicą nowa arteria pomoże wyeliminować ruch tranzytowy z ulic miasta. – Trzeba tez pamiętać, że trasa wiedzie przez teren dotychczas niewykorzystywany i otworzy znaczne obszary wolnych gruntów pod inwestycje. Za kilka lat to będzie jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc w Olsztynie, gdzie warto będzie zamieszkać – podkreślił Piotr Grzymowicz.

Na terenie w pobliżu nowej drogi może powstać ok. 2,2 tys. mieszkań oraz 200 domków jednorodzinnych. Na usługi zaplanowano 24-hektarowy obszar. Zrealizowane prace mają wartość ponad 53 mln złotych. 85 procent finansowania zadania pochodzi z unijnego budżetu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony