Partnerzy serwisu:

Olsztyn: PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego mieszkańcom

Martyn Janduła 03.08.2015

Olsztyn: PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego mieszkańcom
fot. MJ
Społecznicy apelowali, żeby PKP SA pokazały do ogólnego wglądu projekt przebudowy Dworca Zachodniego w Olsztynie. Obiekt ma przejść w tym roku gruntowną modernizację. Forum Rozwoju Olsztyna obawiało się, że w projekcie nie będzie można nic zmieniać, gdy już dojdzie do remontu dworca. – PKP SA nie przewidują konsultacji społecznych projektu przebudowy dworca Olsztyn Zachodni – odpowiadają kolejarze, ale uchylają rąbka tajemnicy co się zmieni.
Społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna chcą, by w Olsztynie powstał jak najbardziej funkcjonalny obiekt dworca Olsztyn Zachodni. Teraz pojawia się szansa, że obiekt zostanie wreszcie wyremontowany. Społecznicy chcą poznać zatem projekt, by mieć realny wpływ na to, co powstanie. – Uważamy, iż mieszkańcy powinni mieć możliwość zapoznania się z planem jeszcze na etapie prac projektowych. Dzięki temu możliwe będzie zgłoszenie opinii i uwag, które mogą być pomocne w przygotowaniu jeszcze lepszego projektu – przekonuje Krzysztof Suchowiecki z FRO.

Społecznicy argumentują swój apel wyższym dobrem pasażera, a także boją się, że zły plan może zniweczyć ambitne plany poprawy estetyki tego miejsca. – Naszym celem jest dbałość o potrzeby podróżnych, mieszkańców i jakość architektury w tym jakże ważnym dla Olsztyna miejscu – przekonują.

PKP nie chcą konsultować

Potwierdziły się obawy przedstawicieli Forum Rozwoju Olsztyna. – PKP SA nie przewidują konsultacji społecznych projektu przebudowy dworca Olsztyn Zachodni – można wyczytać z oświadczenia spółki. Jednocześnie przedstawiciele PKP zapewniają, że obecnie wykonywany projekt jest opracowywany ze starannością i uwzględnieniem potrzeb pasażerów.

PKP przekazały także więcej szczegółów dotyczących planowanego remontu dworca. – Projekt budynku dworca nie zmieni obecnej bryły budynku – zapewniają PKP SA. Wnętrze otrzyma nowy układ funkcjonalny zawierający takie powierzchnie jak poczekalnię zadaszoną letnią, poczekalnię wraz z oddzielnym pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem, toalety, w tym toalety dla osób niepełnosprawnych, wiaty rowerowe (pod zadaszeniem budynku) wraz ze stacją naprawy rowerów oraz niewielki lokal handlowo-usługowy.

Całkowita powierzchnia publiczna stref przeznaczonych do dyspozycji pasażerów to około 150 m2. W zakres remontu wchodzi m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, budowa sanitariatów dla podróżnych oraz poprawa bezpieczeństwa przebywania i użytkowania dworca poprzez montaż instalacji monitoringu, instalacji przeciwpożarowej oraz wymianę wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych instalacji. Aby podkreślić funkcję i estetykę obiektu, planowana jest odpowiednia iluminacja elewacji.

Co z zielenią?

Społecznicy obawiali się o bujnie rosnącą zieleń w pobliżu Dworca Zachodniego. Z uwagi na reprezentatywny charakter tej części Olsztyna (do Starówki jest od dworca kilkaset metrów), warto zadbać o estetykę tego miejsca. – Pragniemy zapewnić, że wycinka części roślinności jest konsultowana z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, a ilość wycinanych drzew i krzewów została zminimalizowana i zostanie zrekompensowana nowymi nasadzeniami – informują PKP.

W otoczeniu dworca zaplanowano wykonanie zielonych skarp z miejscami do siedzenia dla podróżnych oraz mieszkańców miasta. Wokół budynku dworca przewidziano wykonanie nowej nawierzchni chodników i zagospodarowanie przestrzeni w formie małych placów i punktów spotkań. Przy głównych traktach komunikacyjnych zaprojektowano trasy wolne od przeszkód, oznaczone dotykowo. Zaplanowano również montaż elementów małej architektury w zakresie: ławek wolnostojących oraz stojaków rowerowych, które zostaną wykonane zgodnie ze standardem Miasta Olsztyna i zapewne otrzymają kształt listka (logo Olsztyna).

PKP odmawiają

– W związku z trwającymi pracami projektowymi wizualizacje nie mogą zostać udostępnione przed zakończeniem etapu projektowego – informują przedstawiciele PKP.

– W naszym apelu nie wnosiliśmy o przeprowadzenie konsultacji, lecz o pokazanie wizualizacji, co umożliwiłoby swobodną dyskusję na temat dworca – odpowiadają społecznicy. – O ile wierzymy, że budynek będzie dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów, o tyle dopóki nie zobaczymy wizualizacji, będziemy mieć obawy co do wyglądu stacji – w szczególności co do elewacji – komentują odpowiedź PKP społecznicy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony