Partner serwisu

Olsztyn. Powstanie wiadukt na Tracku

Przemysław Farsewicz 05.09.2022

arrow
arrow
Olsztyn. Powstanie wiadukt na Tracku
fot. UM Olsztyn
Olsztyn. Powstanie wiadukt na Tracku
Olsztyn. Powstanie wiadukt na Tracku
Miasto podpisało umowę na budowę nowej przeprawy nad torami, która powstanie na Tracku. Poza łatwiejszym dostępem komunikacyjnym dla mieszkańców, otworzą się nowe tereny inwestycyjne.
Olsztyn pozyskał dofinansowanie w ramach programu inwestycji strategicznych na budowę nowego wiaduktu w Tracku nad linią kolejową. Istniejąca kładka powstała w 1983 roku. Konstrukcja jest w bardzo złym stanie technicznym. Poza tym nie spełnia parametrów pozwalających na dopuszczenie po niej ruchu pojazdów. Teraz to ma się zmienić. Olsztyn dostał na ten cel pięć mln złotych, a całe zadanie ma wartość niemal 8,5 mln zł.

Olsztyn podpisał umowę z firmą Mosty Gdynia na zaprojektowanie i wybudowanie wiaduktu nad torami kolejowymi, który pozwoli na pełne, drogowe skomunikowanie tej wykluczonej komunikacyjnie części Olsztyna. Nowy obiekt będzie miał dwie trzymetrowe jezdnie i jednostronną, trzymetrową ścieżkę pieszo-rowerową. Konstrukcja licząca 36 metrów długości będzie podparta trzema przęsłami – a długość nowych dróg dojazdowych wyniesie 70 metrów.

– Przez blisko 40 lat mieszkańcy domów zlokalizowanych na Tracku, w okolicy Dworku Grzymałów, żeby dostać się do ulicy Trackiej i dalej do miasta musieli korzystać z kładki dla pieszych. Na szczęście już niedługo ten stan się zmieni – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

fot. UM Olsztyn
Nowy obiekt to także szansa na otworzenie terenów inwestycyjnych oraz powstanie kolejnego połączenia nad torami, z którego mogliby korzystać mieszkańcy Zatorza. – W tym miejscu mamy tereny przeznaczone pod przemysł, usługi, logistykę. Po wybudowaniu południowej obwodnicy naszego miasta te tereny, wraz z już istniejącą dzielnicą przemysłową, są bardzo dobrze skomunikowane. W związku z tym chcielibyśmy wykorzystać potencjał tego miejsca, by móc rozwijać nasze miasto – zaznacza prezydent.

Miasto podkreśla, że jeżeli rząd przyzna Olsztynowi dotację na zagospodarowanie terenów inwestycyjnych na Tracku, wówczas poprzez nowy wiadukt będzie można bardzo szybko dojechać z Zatorza do ulicy Lubelskiej i południowej obwodnicy Olsztyna. Projekt zakłada także budowę fragmentów dróg dojazdowych do obiektu – łącznie ok. 70 metrów. Na czas realizacji tego zadania powstanie tymczasowa kładka dla pieszych. Za zadanie będzie odpowiadać spółka Mosty Gdynia.

– Już zaczynamy prace związane z opracowaniem koncepcji projektowej. Po uzyskaniu akceptacji przygotujemy projekt do kolejnych uzgodnień z jednostkami miejskimi oraz koleją. Z pracami budowlanymi chcemy ruszyć szybciej, niż zakłada to umowa, bowiem na przełomie maja i czerwca następnego roku – mówi Marcin Sierżęga, prezes spółki.

Całość zadania ma zostać zrealizowana w ciągu 30 miesięcy. Projektowanie i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń ma potrwać nie dłużej, niż połowę tego czasu.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony