Partner serwisu

Olsztyn. Są środki na nową ul. Plażową i wiadukt na Tracku

Przemysław Farsewicz 01.08.2022

Olsztyn. Są środki na nową ul. Plażową i wiadukt na Tracku
fot. Google Maps
Olsztyn pozyskał dofinansowanie w ramach programu inwestycji strategicznych na budowę nowej ul. Plażowej oraz nowego wiaduktu w Tracku nad linią kolejową. Złożone w przetargach oferty znacząco przekroczyły budżet miasta. Znalazły się jednak dodatkowe środki na realizację obu inwestycji.
Olsztyn planuje przebudowę ulicy Pstrowskiego, czyli wylotówki w kierunku Szczytna. W zakresie prac jest również budowa zupełnie nowej ulicy Plażowej. Zastąpi ona dzisiejszą piaszczystą drogę na skraju lasu. Miasto przygotowało na ten cel 30 mln zł brutto. Chętne na wykonanie zamówienia były tylko dwie firmy, których oferty przekroczyły budżet zamawiającego. Najtańszą złożył Unibep z Bielska Podlaskiego za 37,5 mln zł. Nieco droższą ofertę złożyło konsorcjum firm Polimex Infrastruktura i Polimex Mostostal (wykonawca znany m.in. z obecnej inwestycji tramwajowej w mieście) – kontrakt wyceniono na 39,2 mln zł.

Na co jeszcze są środki 

Wśród inwestycji z programu inwestycji strategicznych, dofinansowaniem objęta jest także budowa nowego wiaduktu nad torami na Tracku. Obiekt, zamiast obecnej kładki, miałby usprawnić komunikację dla okolicznych mieszkańców. Jak przyznaje Olsztyn, to także szansa na uruchomienie ogromnych obszarów przemysłowych między torami a ul. Lubelską. Na inwestycję ratusz pozyskał 4,75 mln zł dotacji. Najtańsza oferta w przetargu przekracza tę kwotę o ponad 3,5 mln zł.

– Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni uchwalili zmiany w budżecie, które pozwolą na realizację dwóch ważnych inwestycji: budowę ulicy Plażowej wraz z modernizacją ulicy Pstrowskiego a także budowę wiaduktu nad linią kolejową w Tracku, który umożliwi dojazd do domów zlokalizowanych w sąsiedztwie Dworku Grzymałów. Dotychczas komunikacja samochodowa była bardzo utrudniona, a przez tory można przejść jedynie kładką dla pieszych – poinformował Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Decyzja radnych powoduje, że możemy szybko przechodzić do czynów, a jest to o tyle ważne, że wiążą nas terminy rozliczenia dotacji – dodaje.

Nowa Plażowa i odświeżona Pstrowskiego

Pierwszym elementem zamówienia ogłoszonego przez Olsztyn jest budowa ulicy Plażowej na odcinku od ul. Pstrowskiego do ul. Trylińskiego. Łącznie byłoby to 966 metrów nowego traktu. Obecnie jest to 3,5-metrowa droga piaszczysta, która na początku (przez ok. 350 metrów) przebiega przez las. Mieszkańcy wykorzystują ją, aby dostać się w pobliże plaży nad jeziorem Skanda.

Zgodnie z planami, nowa ulica byłaby drogą asfaltową o szerokości 6 metrów. Po jednej stronie zaprojektowano 2-metrowy chodnik, co ułatwiłoby dojście na plażę także pieszym, oraz 2-metrową – również asfaltową – ścieżkę rowerową. Drogę wyposażono by w odwodnienie oraz oświetlenie, którego obecnie nie posiada. Prędkość projektowa dla drogi wynosi 30 km/h. Trakt maiłby posłużyć za dojazd do Olsztyńskiej Strefy Ekonomicznej od strony ul. Pstrowskiego.

ruga część zadania będzie polegać na przebudowie ulicy Pstrowskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego/Synów Pułku. Ta jedna z ważniejszych ulic Olsztyna – prowadząca w śladzie drogi wojewódzkiej nr 660 – jest już dzisiaj w złym stanie technicznym.

Ulica Pstrowskiego to droga dwujezdniowa (po 7 metrów każda), przedzielona szerokim pasem zieleni. Prace obejmą zatem 619 metrów dwupasmowej jezdni północnej oraz 737 metrów dwupasmowej jezdni południowej. Do zadań wykonawcy będzie należało gruntowne wymienienie asfaltowej konstrukcji ulicy. Będą wybudowane nowe zatoki autobusowe, chodniki i ścieżki rowerowe. Zaplanowano przebudowę sieci wodociągowej, sieci kablowych, oświetlenia ulicznego. Wymieniona będzie także sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Dworcową. Zachowane zostaną dotychczasowe parametry drogi. W dalszym ciągu ma to być droga przystosowana do prędkości 70 km/h.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony