Partner serwisu

Operatorzy maszyn spędzą mniej czasu na szkoleniach

Elżbieta Pałys 17.01.2017

Operatorzy maszyn spędzą mniej czasu na szkoleniach
fot. RynekInfrastruktury.pl
Od 1 kwietnia wejdą w życie przepisy, które ułatwią życie operatorom maszyn budowlanych. Zmniejsza one obowiązki szkoleniowe dla operatorów maszyn do robót budowlanych, ziemnych i drogowych. Jak wyliczył resort rozwoju, pracownicy sektora budowlanego zaoszczędzą dzięki temu ponad 600 tys. godzin rocznie. To czas, który, który według obowiązujących przepisów musieliby spędzić na obowiązkowych szkoleniach i egzaminach.
Nadmierne obowiązki szkoleniowe dla operatorów tych maszyn zlikwiduje nowelizacja rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.

– Przeanalizowaliśmy obowiązujące przepisy i uznaliśmy, że wiele obciążeń jest nieuzasadnionych. Nawet w wypadku prostych maszyn wymaga się przeszkolenia specjalistycznego i zdania egzaminu. Wysokimi kosztami najczęściej obciążani są pracownicy – podkreśla, cytowany w komunikacie prasowym wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

24 maszyny bez szkolenia i egzaminu

Obecnie obowiązujące rozporządzenie z 2001 r. wskazuje 56 maszyn, do obsługi których wymagane jest specjalistyczne szkolenie i uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu. Dodatkowo, większość z tych urządzeń podzielona jest na klasy, co w praktyce oznacza, że do obsługi maszyny mogą być wymagane nawet trzy egzaminy. Na przykład w przypadku koparki jednonaczyniowej obowiązują trzy klasy uprawnień określane według pojemności naczynia.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, po wejściu w życie rozporządzenia, do obsługi 24 maszyn (z obecnych 56) nie będzie wymagane dotychczasowe szkolenie ani egzamin. Będą to m.in. ręczne narzędzia udarowe, betoniarki, agregaty tynkarskie, młoty spalinowe, zagęszczarki i ubijarki mechaniczne, samojezdne malowarki znaków na jezdni, wózki platformowe o napędzie spalinowym lub akumulatorowym, koparki drenarskie czy odśnieżarki mechaniczne.

Nowelizacja wprowadza też ułatwienia dotyczące urządzeń, do obsługi których wciąż trzeba będzie zdać egzamin. W przypadku 15 maszyn zmniejszy się liczba klas uprawnień, np. do koparki jednonaczyniowej przypisano dwie, a nie – jak wcześniej – trzy klasy – podaje resort. Ponadto, uprawnienia na koparko-ładowarki będą umożliwiały pracownikom obsługę również małych koparek i małych ładowarek, podczas gdy poprzednie rozporządzenie wymagało uzyskania osobnych uprawnień dla koparek, ładowarek i koparko-ładowarek. Podobne ułatwienie wprowadzono również przypadku kilku innych urządzeń. Nowelizacja doprecyzowuje też definicje, przepisy dla poszczególnych klas i zmienia nazewnictwo niektórych maszyn.

– Szacujemy, że po wejściu w życie nowych przepisów liczba osób, które rocznie musiały uzyskiwać stosowne uprawnienia zmniejszy się o około 9 tysięcy. Grupa ta zaoszczędzi co najmniej 600 tysięcy godzin, które musiałaby spędzać na szkoleniach i egzaminach. W efekcie osoby zainteresowane tego typu zajęciem będą mogły szybciej rozpocząć swoją pracę – mówi Mariusz Haładyj.

Bez szkody dla BHP

Nie zmieniają się natomiast ogólne wymogi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

– W przypadku maszyny usuniętej z wykazu, to pracodawca zdecyduje czy oprócz spełnienia podstawowych obowiązków BHP, takich jak sporządzenie instrukcji wykonywania pracy na danym sprzęcie czy przeprowadzenie szkolenia stanowiskowego, skorzysta również z rynkowej oferty szkoleń – zaznacza wiceminister Haładyj.

Nowe rozwiązania powstały m.in. w wyniku analizy postulatów zgłaszanych przez środowiska przedsiębiorców oraz przedstawicieli stowarzyszeń związanych z prowadzeniem prac z wykorzystaniem maszyn roboczych. Są częścią pakietu ułatwień dla przedsiębiorców #100zmianDlaFirm.

Nowelizacja rozporządzenia została już podpisana, obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 1 kwietnia 2017 r.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony