Partnerzy serwisu:

Opolskie niezadowolone z podziału Funduszu Dróg Samorządowych

Przemysław Farsewicz 19.04.2019

Opolskie niezadowolone z podziału Funduszu Dróg Samorządowych
fot. Pixabay
Po ty jak w lutym poznaliśmy plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych pojawiły się głosy, że niektóre województwa stracą na nowym podziale środków. Do grona niezadowolonych z nowego podziału środków dołączyło również województwo opolskie. Wcześniej swoje niezadowolenie wyraziło także województwo zachodniopomorskie.
Ministerstwo Infrastruktury uzgodniło 21 lutego 2019 r. plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Ustalony został limit wydatków na ten rok dla każdego z województw na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych.

Zdaniem resortu, zasady funduszu umożliwiają staranie się o pomoc także biedniejszym samorządom, poprzez uzależnienie dofinansowania od wysokości dochodów – im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania. Możliwe będzie też dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane. Zwiększony został ponadto maksymalny limit dofinansowania dla pojedynczego zadania do 30 mln zł.

Po uzgodnieniu przez Ministerstwo Infrastruktury planu finansowego dla Funduszu Dróg Samorządowych odezwały się jednak głosy niezadowolenia. Niedawno głos w tej sprawie zabrało województwo zachodniopomorskie. Teraz dołączyło do niego także województwo opolskie, któremu przydzielono limit 94 mln zł.

– Władze samorządowe województwa opolskiego nie są usatysfakcjonowane podziałem pieniędzy, jakiego dokonało Ministerstwo Infrastruktury – mówi Violetta Ruszczewska, rzeczniczka prasowy gabinetu marszałka. – Nasz region otrzyma w ramach Funduszu Dróg Samorządowych najmniejszą pulę środków ze wszystkich województw – jest to znacząco mniej niż np. w porównaniu z niewiele większym województwem świętokrzyskim – podkreśla.

Województwo świętokrzyskie rzeczywiście otrzyma więcej środków. W FDS zaplanowano prawie trzykrotnie więcej środków dla tego województwa, bo prawie 240 mln zł.

Rzeczniczka prasowy gabinetu marszałka zwraca także uwagę, że Opolszczyzna otrzyma teraz zdecydowanie mniej środków niż w ramach poprzednich programów dotyczących dróg lokalnych w latach, które funkcjonowały w latach 2016-2019. – Wynika to zapewne z algorytmu podziału środków, który opiera się m.in. na liczbie ludności, powierzchni poszczególnych województw, długości dróg powiatowych i gminnych, a nie na gęstości dróg. Taki podział powoduje znaczące zmniejszenie kwot, jakie przypadną województwu opolskiemu na przedsięwzięcia w ciągu dróg lokalnych – komentuje Ruszczewska.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony