Partner serwisu

Opolskie. Obwodnica Niemodlina oddana do użytku

Dominik Kaługa 22.11.2021

Opolskie. Obwodnica Niemodlina oddana do użytku
fot. GDDKiA
Od dzisiaj (22 listopada) kierowcy mogą korzystać z 11,5-kilometrowej obwodnicy Niemodlina w ciągu drogi krajowej nr 46.
Wybudowana obwodnica Niemodlina to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi - Niemodlin i Sosnówka. W ramach zadania wybudowano 18 obiektów inżynierskich, w tym najdłuższy, blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.

Nowa trasa ma za zadanie ominięcie Niemodlina od strony południowej i wschodniej. Rozpoczyna się czterowlotowym rondem przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z obecnym przebiegiem DK-46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na niemal 5-kilometrowym odcinku, jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Inwestycja ma za zadanie, aby ruch tranzytowy nie przejeżdżał przez Niemodlin, Brzęczkowice i Sosnówkę. Trasa również skróci czas podróży pomiędzy Opolem a Kłodzkiem.

Przygotowywania do budowy obwodnicy Niemodlina trwały od kilku lat. Decyzja środowiskowa została wydana we wrześniu 2010 roku, a w maju 2018 roku została podpisana umowa z konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe S.A. i Himmel Papesch Opole na wykonanie robót. Koszt prac wyceniono na ponad 264 mln zł. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana w lipcu 2019 r.

Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie przez GDDKiA w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie Projektuj i buduj są również obwodnice Kędzierzyna Koźla w ciągu DK-40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu drogi krajowej nr 45. Łączna długość obwodnic powstających na terenie tego województwa wynosi około 63 km.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony