Partnerzy serwisu:

Opolskie. Rusza budowa obwodnicy w ciągu S11

ep. 19.03.2021

Opolskie. Rusza budowa obwodnicy w ciągu S11
fot. GDDKiA
Pierwszym odcinkiem S11 w województwie opolskim będzie obwodnica Olesna. Właśnie rusza jej budowa. Finał spodziewany jest w IV kwartale 2022 r., a za wykonanie odpowiada konsorcjum Mirbudu i Kobylarni.
– Rozpoczynamy budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11, która w przyszłości będzie miała blisko 500 km długości i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym – mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Dodaje, że 25-kilometrowa obwodnica Olesna będzie stanowiła niemal połowę długości ekspresowej jedenastki na terenie woj. opolskiego. – Pracujemy nad kolejnymi odcinkami. W 2025 roku planujemy połączyć obwodnicę Olesna z S8, a całą S11 od Bałtyku po Śląsk chcielibyśmy udostępnić kierowcom w 2029 r. – mówi szef GDDKiA.


Wykonawcą obwodnicy Olesna jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Umowa w systemie zaprojektuj i wybuduj została podpisana 20 maja 2019 r. Wartość kontraktu to 667 mln zł.

Decyzja zezwalająca na realizację tego odcinka została wydana 18 grudnia 2020 r. Wykonawca rozpoczął już prace przygotowawcze. W piątek 19 marca nastąpiło symboliczne wbicie pierwszej łopaty.

Obwodnica Olesna ma się zaczynać na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK-11 z S11. Zakończy się na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica.

Docelowo obwodnica Olesna ma być drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami S11. Jak informuje GDDKiA, dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu i na jeden z nich zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Wykonawca obwodnicy Olesna ma do zrealizowania m.in. 24 obiekty mostowe (w tym 2 wiadukty nad linią kolejową Tarnowskie Góry – Kluczbork liczące 135 i 126 m długości), a także węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony