Partner serwisu

Opolskie. Wkrótce kolejny etap remontu na A4

inf. pras./red. 14.10.2021

Opolskie. Wkrótce kolejny etap remontu na A4
fot. GDDKiA
W sobotę rozpocznie się kolejny etap remontu autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego.
Jak podała GDDKiA, od soboty 16 października do czwartku 21 października będą wprowadzane zmiany w organizacji ruchu na remontowanym odcinku autostrady A4. Oznacza to koniec I etapu remontu, który rozpoczął się w połowie sierpnia br. Teraz rozpocznie się etap drugi zaplanowany do listopada br.

W sumie cały remont na autostradzie A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego w podziale na 5 etapów będzie trwał do III kwartału przyszłego roku.

Teraz trwają jeszcze prace przewidziane w I etapie na 8-kilometrowym odcinku jezdni południowej (kierunek Katowice), na którym wykonywane jest oznakowanie poziome. Drugi etap przewiduje remont jezdni północnej (kierunek Wrocław) na odcinku 5,2 km od węzła Kędzierzyn-Koźle do miejsca na wysokości miejscowości Dolna (od km 269 do km 274), gdzie prace potrwają do listopada br.

Co się zmieni

Jak uprzedza GDDKiA, w sobotę 16 października, otwarta ma być dla ruchu jezdnia południowa (kierunek Katowice) na całym, 8-kilometrowym odcinku. Węzeł Kędzierzyn-Koźle nadal pozostanie zamknięty. Od 17 do 20 października zaplanowano przestawianie barier ochronnych z jezdni północnej (kierunek Wrocław) na jezdnię południową (kierunek Katowice) wraz z ustawianiem oznakowania dla etapu drugiego. Prace te spowodują zwężenie lewego pasa ruchu na obu jezdniach.

Z kolei od środy 20 października, nastąpi przełożenie ruchu na jezdnię południową (kierunek Katowice) i zamknięcie jezdni północnej (kierunek Wrocław) na odcinku od km 269 do km 274 (węzeł Kędzierzyn-Koźle pozostanie nadal zamknięty).

W czwartek, 21 października, łącznica węzła Kędzierzyn-Koźle od Katowic w stronę drogi wojewódzkiej nr 426 (DW-426) zostanie otwarta dla ruchu. Pozostałe trzy łącznice nadal będą zamknięte na czas trwania drugiego etapu remontu.

Po wprowadzonej zmianie kierowcy będą mieli możliwość poruszania się tylko jezdnią południową, gdzie ruch w obu kierunkach będzie się odbywał po dwóch pasach na całej szerokości południowej jezdni autostrady. Kierowcy będą mieli zakaz wyprzedzania. Ograniczona szerokość pasów ruchu wymusza konieczność jazdy naprzemiennej, co zwiększa przepustowość i bezpieczeństwo kierowców – podaje zarządca drogi.

Jakie efekty remontu

W ramach zadania jezdnia południowa (kierunek Katowice) zostanie wyremontowana na odcinku o długości około 17,5 km, a jezdnia północna (kierunek Wrocław) na odcinku o długości około 12,1 km. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia na dwóch węzłach drogowych: Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie.

Wykonawca remontu wymieni warstwę wiążącą i ścieralną nawierzchni, a w niektórych miejscach również podbudowę. Na przejazdach awaryjnych zamontowane zostaną bariery linowe, a na nowej nawierzchni pojawi się oznakowanie poziome wykonane w technologii grubowarstwowej. Remont obejmie również system odwodnienia drogi oraz obiektów mostowych.

Prace podzielono na pięć etapów robót, z których każdy będzie trwał maksymalnie dwa miesiące. Nie wlicza się okresów zimowych od połowy grudnia do połowy marca. Całość zakończy się w III kwartale 2022 r.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony