Partner serwisu

Orlen. Dobre wyniki i sprzedaż stacji Lotosu

Jakub Madrjas 01.12.2022

Orlen. Dobre wyniki i sprzedaż stacji Lotosu
Fot. Lotos
Grupa Orlen osiągnęła w trzecim kwartale 2022 roku 11,7 mld zł zysku operacyjnego. Koncern kontynuuje założenia fuzji z Lotosem – sprzedaje m.in. stacje benzynowe gdańskiej grupy węgierskiemu MOL. 
Grupa Orlen poinformowała, że osiągnęła w trzecim kwartale 2022 roku 11,7 mld zł zysku operacyjnego EBITDA LIFO, w tym 3,1 mld zł ze zdarzeń jednorazowych. Oczyszczona EBITDA LIFO wyniosła 8,6 mld zł i była niższa o (-) 2,1 mld zł, czyli o (-) 20% w porównaniu do drugiego kwartału tego roku.

Niższe marże na stacjach

Przychody ze sprzedaży kształtowały się na poziomie 73 mld zł, z czego blisko połowa pochodziła ze sprzedaży za granicą. Jak czytamy, pozytywnie na wynik koncernu wpłynął segment energetyki, który zwiększył produkcję energii elektrycznej i wypracował wyższy zysk operacyjny w porównaniu z poprzednim kwartałem. Bardzo dobry wynik ponownie osiągnął obszar wydobycia ropy i gazu, gdzie średnie wydobycie węglowodorów w porównaniu do zeszłego kwartału wzrosło o 62%.
 
Sprzedaż na stacjach Orlen w Polsce odpowiadała za 4% zysku operacyjnego EBITDA LIFO Grupy. Z kolei wynik tych stacji paliw był niższy niż rok wcześniej o 139 mln zł, przede wszystkim ze względu na spadek marż paliwowych – czytamy.

Kontynuacja fuzji, sprzedaż stacji Lotosu

PKN Orlen poinformował również w komunikatach o kolejnych krokach finalizujących fuzję z Lotosem. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej dotyczącą koncentracji, 30 listopada 2022 roku podpisano przyrzeczoną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 610 mln dolarów oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w dniu, w którym podpisano umowę przyrzeczoną. Nabywcą jest węgierski MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company, oskarżany o związki z Rosją.  Podpisano też umowę sprzedaży na rzecz MOL paliw, obowiązującą w okresie do 8 lat.

Sfinalizowano też drugą połączoną z fuzją transakcję - umowę z Saudi Aramco na sprzedaż 30% udziałów w rafinerii Lotos, 100% biznesu hurtowego i 50% udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce. Dodatkowo PKN ORLEN, Aramco i SABIC podpisały porozumienie o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym w Gdańsku. Aramco zapewni dostawy ropy naftowej, które pokrywają 45% zapotrzebowania całej Grupy Orlen – podsumowuje spółka.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony