Partner serwisu

Orlen kupuje 17 stacji paliw w południowych Niemczech

ep. 19.01.2023

Orlen kupuje 17 stacji paliw w południowych Niemczech
fot. mat. pras. Orlen
Do końca lutego ma być sfinalizowana transakcja zakupu przez Orlen 17 stacji paliw w niemieckich landach: Bawarii i Badenii-Wirtembergii. W jej wyniku sieć stacji należących do Orlenu w tym kraju zwiększy się do 604, co daje szóstą pozycję wśród największych operatorów stacji paliw w Niemczech.
To będą pierwsze stacje Orlenu w południowej części Niemiec – dotychczas koncern dysponował obiektami zlokalizowanymi głównie w zachodnich i północnych landach.

Polski koncern odkupi obiekty należące dotychczas do austriackiej sieci OMV. To stacje samoobsługowe, których większość znajduje się na terenie dyskontów sieci Aldi Süd. Orlen kupi je za środki uzyskane ze sprzedaży stacji Lotosu, do której – jako warunek połączenia gigantów paliwowych w Polsce – zobowiązała stronę polską Komisja Europejska. Żeby zakończyć transakcję kupna niemieckich stacji Orlen potrzebuje jeszcze zgody tamtejszego urzędu antymonopolowego. Potem w ciągu trzech miesięcy ma być przeprowadzony rebranding stacji.

Do tej pory w Niemczech w sieci Grupy Orlen działa 587 stacji. Pierwsze powstały po decyzji niemieckiego urzędu antymonopolowego z 2003 r. o wydaniu zgody na nabycie przez koncern BP udziałów operatora stacji Aral, pod warunkiem sprzedaży przez BP 4 proc. łącznego udziału stacji BP/Aral w niemieckim rynku detalicznym. 495 stacji, zlokalizowanych głównie w północnych i zachodnich landach, przejęła wówczas Grupa Orlen.

Jak podał Orlen, w ciągu ostatnich 10 lat koncern zainwestował w modernizację rozwój stacji w Niemczech ponad 300 mln euro.

Zgodnie ze strategią Orlen2030, koncern do 2030 roku będzie posiadał 3,5 tys. stacji paliw na co najmniej sześciu rynkach Europy Środkowej. Udział stacji zagranicznych ma wzrosnąć z 37 do 45 proc.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony